Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Bergenia Stracheya

Bergenia stracheyi
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Bergenia Stracheya swoje korzenie ma w Azji oraz w Chinach. W Polsce jest mało znana, można spotkać ją raczej tylko w ogrodach kolekcjonerskich. Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae).

Bergenia Stracheya - opis

Bergenia Stracheya zaliczana jest do bylin. Tworzy grube korzenie przybyszowe. Ma wzniesiony, kępiasty, masywny pokrój. Nie jest wysoka - zazwyczaj osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Na dość sztywnej łodydze osadzone są duże, owalne, o ząbkowanym brzegu, zielone liście, które z czasem zmieniają kolor na czerwony lub bordowy. Zmiany w kolorze liści związane są z ilością cukru w blaszce liściowej i dzięki temu roślina może przetrwać zimę.
Bergenia Stracheya kwitnie w lipcu. Drobne, różowe lub białe kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany na szczytach pędów. Owocem są torebki, wewnątrz których znajdują się ciemne, drobne nasiona.

Przeczytaj też: Bergenia w ogrodzie – gatunki i zastosowanie bergenii

Bergenia Stracheya - warunki uprawy i pielęgnacja

Bergenia Stracheya najlepiej rośnie w miejscu półcienistym i osłoniętym od wiatrów. Podłoże powinno być żyzne, przewiewnie, dość wilgotne i lekko kwaśne. W mniej żyźniej glebie bergenia rośnie równie dobrze, jednak słabiej kwitnie. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Nie toleruje zastoju wody, dlatego konieczne jest drenowanie podłoża.
Na wzrost bergenii Stracheya korzystnie wpływa wzbogacanie nawozem mineralnym wieloskładnikowym, zwłaszcza na początku sezonu - wiosną. Warto regularnie usuwać stare, schnące liście i systematycznie podlewać roślinę (susza może szybko prowadzić do zamierania). Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion, sadzonkowanie, a także przez podział kłączy.

Bergenia Stracheya - zastosowanie

Bergenia Stracheya sprawdza się jako roślina na skalniaki, czy też uzupełnienie rabaty bylinowej lub jednorocznej. Z powodzeniem można ją sadzić w pobliżu oczek wodnych. Ze względu na nieskomplikowaną uprawę, warto wprowadzać ją do ogrodów przydomowych. Roślina, zwłaszcza w Azji, wykorzystywana jest w medycynie alternatywnej do pozyskiwania garbników oraz arbutyny.

Poznaj inne bergenie:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.