Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Bergenia orzęsiona

Bergenia ciliata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bergenia orzęsiona to jedna z ciekawszych bylin ogrodowych. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Duże (prawie okrągłe), zielone liście są pokryte gęstymi włoskami, chociaż bywają również formy z liśćmi owłosionymi jedynie po stronie spodniej lub wyłącznie na brzegach. Dodatkową ozdobą bergenii orzęsionej są dzwonkowate, różowe kwiaty, zebrane w dość duże grona na szczycie sztywnej, nagiej, czerwonobrązowej łodygi. Bergenia orzęsiona kwitnie bardzo wczesną wiosną (w marcu), często jeszcze przed rozwinięciem liści, co jest cechą charakterystyczną tego gatunku bergenii.
Bergenia orzęsiona to roślina wytrzymała i łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych oraz na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach, jednak w miejscu słonecznym i na słabszym, bardziej suchym podłożu również sobie poradzi.
Bergenia orzęsiona jest wytrzymała na niską temperaturę, ale ponieważ jej termin kwitnienia przypada na bardzo wczesną wiosnę, kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.
Najlepszym sposobem rozmnażania bergenii orzęsionej jest sadzonkowanie kłączy pobranych od dorosłych egzemplarzy lub podział roślin. Wprawdzie po przekwitnieniu bergenia zawiązuje dużą liczbę nasion, ale rośliny z nich uzyskane zakwitną dopiero po kilku latach - dlatego z tej metody korzysta się rzadko.
Ze względu na niewielkie wymagania, bergenia orzęsiona polecana jest do różnych typów ogrodów. Najlepiej prezentuje się na rabatach bylinowych, skarpach, murkach, pod drzewami oraz w ogródkach skalnych. Można ją również sadzić na terenach zieleni miejskiej i na cmentarzach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.