Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Bergenia grubolistna

Bergenia crassifolia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 40 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bergenia grubolistna to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie na terenie Azji. Ma wzniesiony, kępiasty pokrój. Liście są sercowate lub szerokojajowate, mięsiste, o lekko ząbkowanych brzegach. Drobne, pięciopłatkowe, różowe kwiaty zebrane są w grupach na długim pędzie kwiatostanowym. Bergenia grubolistna kwitnie od kwietnia do maja. Owocem jest torebka.

Bergenia grubolistna jest mało wymagająca i poleca się ją nawet osobom początkującym. Wytrzymuje różnorodne stanowiska – od nasłonecznionych po zacienione. Najlepiej jednak rośnie w miejscach lekko osłoniętych. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne. Toleruje gorsze typy gleb. To gatunek mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. W czasie suszy bergenia powinna być podlewana. W zasadzie nie wymaga nawożenia. W początkowym okresie uprawy zaleca się ją regularnie odchwaszczać. Należy unikać nadmiernej wilgoci – może być wtedy porażana przez choroby grzybowe.

Bergenię grubolistną warto wykorzystać do zakładania cienistych rabat. Jest dobrym uzupełnieniem dla roślin o ozdobnych kwiatach. Nadaje się także na skalniaki i do dekoracji oczek wodnych. Można ją sadzić pod koroną drzew. Liście (i czasem kwiaty) wykorzystuje się w bukieciarstwie. To gatunek wykorzystywany w ziołolecznictwie.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.