Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Aster gawędka

Aster amellus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 40 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Aster gawędka jest byliną z rodziny astrowatych Asteraceae. Pochodzi z Europy Środkowej (rośnie także w Polsce), z Kaukazu oraz Azji Zachodniej. Pędy mają 40–80 cm wysokości, są proste, sztywne i słabo rozgałęzione. Dolne liście są łopatkowe, a górne lancetowate, siedzące. Pędy i liście pokryte krótkimi włoskami.

Aster gawędka kwitnie od lipca do połowy października. Kwiaty języczkowe mają barwę fioletową, u odmian także niebieską w różnych odcieniach, białą, różową i czerwoną. Kwiatostany mają 3–5 cm średnicy

Aster gawędka nadaje się do sadzenia na rabatach i na kwiat cięty. Jest gatunkiem długowiecznym, ale rośnie wolno.
Wymaga gleby żyznej, lekkiej, wapiennej oraz słonecznego stanowiska. Podczas suszy rośliny należy podlewać, wymagają również zasilania nawozami. Sadzi się go na rabatach bylinowych, nadaje się też do tworzenia grup na tle niskich krzewów ozdobnych.

Dobrze rozrośnięte rośliny rozmnaża się przez podział wiosną. Można także rozmnażać (również wiosną) z półzdrewniałych sadzonek. Rozstawa sadzenia wynosi 30 x 30–40 cm. Rośliny mogą pozostawać na jednym miejscu 6–10 lat, ale po 3–5 latach koszyczki stają się drobniejsze i dekoracyjność rośliny nie jest już tak duża.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.