Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Aster alpejski

Aster alpinus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Aster alpejski w naturze można spotkać w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce występuje w Tatrach i Pieninach. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Aster alpejski - opis

Aster alpejski ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, który z czasem staje się kępiasty. Przeważnie osiąga do 40 cm wysokości. Pędy są grube i sztywne, liście owłosione, lancetowate, szarozielone. Okres kwitnienia przypada od maja do czerwca. Na szczytach ulistnionych pędów pojawiają się kwiaty zebrane w koszyczki. Mają one kolor fioletowoniebieski z żółtym środkiem, jednak bywają też odmiany w kolorze białym. Latem na roślinie pojawiają się owoce -  niełupki z puchem kielichowym.
Do ciekawych odmian astra alpejskiego należą: ‘Albus’ – odmiana o kwiatach w kolorze białym, ‘Trimix’ – odmiana o kwiatach w trzech kolorach: białym, różowym i niebieskim.

Aster alpejski - warunki uprawy

Aster alpejski nie jest trudny w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym (im mniej promieni słonecznych, tym słabsze kwitnienie). Gleba powinna być żyzna, dość przewiewna, umiarkowanie wilgotna, o pH zasadowym.
Aster alpejski jest gatunkiem wieloletnim. Mimo że jest w miarę odporny na mróz, to młode egzemplarze lepiej okrywać na zimę.

Jak i czym zabezpieczyć rośliny w ogrodzie przed zimą? Zimowe okrywanie roślin >>>

Aster alpejski - pielęgnacja

Bardzo dobrze wpływa na roślinę zasilanie nawozem mineralnym wieloskładnikowym bądź organicznym. W początkowym okresie wzrostu warto roślinę regularnie podlewać. Starsze okazy bez problemu znoszą krótkotrwałe okresy suszy. Aster alpejski rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion. Ze starszych okazów można pobierać sadzonki pędowe.

Aster alpejski - zastosowanie

Aster alpejski może być wykorzystywany do tworzenia obwódek. To doskonała roślina na skalniaki. Najlepiej prezentuje się sadzony w grupie. Nadaje ogrodom wiejski, rustykalny charakter. Jego lekkość i delikatność będzie dobrym uzupełnieniem każdego ogrodu.
Można go także sadzić w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach i parapetach okiennych.

Poznaj inne gatunki astrów:

 

Tekst: Martyna Cieslińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.