Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Arisema amurska

Arisaema amurense
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: lekko rozłożysty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowo-zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Arisema amurska jest pochodzi z północno-wschodniej Azji - ojczyzną jest część Syberii, położona nad rzeką Amur, a także Północna Korea i Chiny. Roślina ta nadaje się do uprawy w Polsce, choć jest mało popularna. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae).

Arisema amurska - opis

Arisema amurska to niska bylina o lekko rozłożystym pokroju. Dorasta do 30-50 cm wysokości.  Umieszczone na długich ogonkach liście złożone są z pięciu lancetowatych listków. Jeden liść ma około 15 cm długości. Okres kwitnienia arisemy przypada na maj. Zaraz po pojawieniu się liści, tworzą się pędy kwiatostanowe. Składają się one z  zielonej kolby, którą otacza pochwa kwiatowa z podłużnymi kremowo-zielonymi smugami. Kwiaty kształtem przypominają dzbaneczki. Charakterystyczne dla arizemy jest zmienność kwiatów w kolbie. U młodych roślin są to kwiaty męskie, u starszych - męskie albo żeńskie. Niewiele jest okazów, gdzie występują obie płcie kwiatów. Taka zależność jest przystosowaniem do panujących warunków: jeżeli produkowane są kwiaty męskie wtedy większa część energii przenosi się na wzrost bulwy. Jeżeli w bulwie została zgromadzona odpowiednia ilość energii, roślina sama może zmienić płeć kwiatów na żeńskie. Owocem jest okrągła pomarańczowa jagoda, która na jesień czerwienieje. Wewnątrz owocu znajduje się jedno duże nasiono.
Arisema to roślina bulwiasta, jej bulwy są okrągłe i spłaszczone

Arisema amurska - warunki uprawy

Warunki uprawy arisemy nie są skomplikowane. Roślina preferuje stanowisko półcieniste, ale może też rosnąć w miejscu słonecznym, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy podłoże jest stale wilgotne. Roślina lubi glebę przepuszczalną, żyzną, próchniczą i lekką. Wskazane są dla niej podłoża torfowe i lekko gliniaste. Jest całkowicie mrozoodporna

Arisema amurska - pielęgnacja

Arisema amurska raz na jakiś czas preferuje zasilanie nawozem wieloskładnikowym. Dobrze działa na nią także coroczne podsypywanie kompostem. Ze względu na to, że roślina wymaga stale wilgotnego podłoża, można zastosować ściółkowanie korą.
Młode egzemplarze należy okrywać na zimę, wystarczające będą nawet suche liście. Arisema rozmnaża się zarówno przez nasiona, jak i w sposób wegetatywny przez podział bulw, które wyrastają wokół bulwy macierzystej.

Arisema amurska - zastosowanie

Arisemę amurską można wykorzystywać zwłaszcza na rabaty zacienione lub półcieniste. Znakomicie poradzi sobie w cieniu wierzb czy lip. Warto wprowadzić ją do uprawy w ogrodach o leśnym charakterze.  Można ją także posadzić w okolicy oczek wodnych czy stawów.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.