Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Anafalis perłowy

Anaphalis margaritacea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Anafalis perłowy pochodzi z Ameryki Północnej i Wschodniej Azji. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna, z roku na rok stając się coraz bardziej popularna. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Anafalis perłowy - opis

Anafalis perłowy to bylina kłączowa o wzniesionym, wyprostowanym pokroju. Z czasem tworzy kępy, osiąga od  30 do 60 cm wysokości. Pędy są dość sztywne, liście wąskie, szarozielone, pokryte drobnymi włoskami. Z daleka roślina wygląda jak puszysty obłok. Okres kwitnienia przypada od lipca do września. Licznie pojawiające się na roślinie kwiaty zebrane są w baldachowate kwiatostany. Kwiaty zamiast płatków mają w okółku kilka łuskowatych listków podkwiatowych w kolorze białym z żółtym środkiem. Z daleka kwiaty wyglądają jak białe, kuliste perełki. Roślina jest dwupienna, dlatego do zapylenia potrzebne są egzemplarze z kwitami męskimi i żeńskimi. Owoce - niełupki - pojawiają się na roślinie jesienią.

>> Przeczytaj też: Byliny kłączowe: kiedy sadzić i jak rozmnażać. Przykłady bylin kłączowych

Anafalis perłowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Anafalis perłowy najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Małe naslonecznienie powoduje osłabienie rośliny i wydłużanie pędów. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, lekka, piaszczysta, dość przewiewna. Zaletą rośliny jest jej odporność na mróz na choroby i szkodniki.
Roślina jest łatwa w uprawie, poza podlewaniem nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Anafalis bywa ekspansywny, dlatego warto jest monitorować jego rozrost i w miarę potrzeby usuwać okazy z rabat. Jeśli usycha na zimę, wtedy można okaz przyciąć przy ziemi. Rozmnaża się przez podział rozłogów albo przez wysiew nasion.

Anafalis perłowy - zastosowanie

Anafalis perłowy warto sadzić w grupach (mniejszych bądź większych) - wtedy wygląda najatrakcyjniej. Sprawdzi się na słonecznych, skalistych rabatach. Można ją również uprawiać w pojemnikach. Nadaje się również na kwiat cięty i może być wykorzystywana na suche bukiety.

>> Przeczytaj też: Kwiaty na suche bukiety. ZDJĘCIA suchych bukietów

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.