Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Amsonia nadreńska = Amzonia nadreńska

Amsonia tabernaemontana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 60 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Amsonia nadreńska (ang. USA - eastern bluestar, ang. GB - blue dogbane, niem. amerikanischer blaustern) to bylina z rodziny toinowatych (Apocynaceae), dziko występująca na terenie wschodniej Azji i w Ameryce Północnej.
Dorasta do 60-70 cm, tworząc kępę o nieco mniejszej średnicy.
Liście żywozielone, lancetowate, do złudzenia przypominające liście wierzby, porastają skrętolegle pędy, na szczycie których pojawiają się kiście niebieskich, gwiazdkowatych kwiatów. Kwitnie od czerwca do lipca.
Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych oraz dobrze zdrenowanego, przepuszczalnego podłoża, o umiarkowanej zawartości próchnicy i odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.
Wymagania wodne ma średnie, ale nie znosi zalewania. Amsonia jest dość wytrzymała na mróz, strefa mrozoodporności – 6.
Przycinana dość silnie wczesna wiosną – lepiej się rozrasta i zagęszcza.
Doskonała roślina na wiosenne rabaty, do ogrodów skalnych i parków. Pięknie wygląda w zestawieniu z roślinami o białych kwiatach. Świetnie nadaje się sobie również jako kwiat cięty. Nawet po przekwitnięciu jej liście stanowią doskonałą ozdobę jako tło dla roślin letnich.
Gatunek ten może być rozmnażany przez wysiew nasion lub przez podział bryły korzeniowej rośliny matecznej. Zawiązane nasiona, pozostawione na  roślinie, mogą być dobrym źródłem samosiewów.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.