Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Akant miękki

Acanthus mollis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 60 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Akant miękki, należący do rodziny akantowatych (Acanthaceae), to silnie rosnąca i niezwykle efektowna bylina.

Akant roślina wieloletnia

Największą ozdobą akantu są duże (około 40 cm długości), zielone, mocno powcinane i pofalowane liście, które tworzą okazałą, rozłożystą rozetę. Blaszka liściowa jest skórzasta i błyszcząca, a jej brzegi całkowicie gładkie.

 

Akant kwiat

 

Akant miękki kwitnie od czerwca do sierpnia, wydając niezwykle dekoracyjne, wysokie kwiatostany, wyrastające w centralnej części rozety. Kwiatostany mają postać luźnych kłosów, złożonych z niewielkich, wargowych kwiatów o białym lub różowym kolorze, tworzących się na szczycie niezbyt sztywnej, wyprostowanej i delikatnie owłosionej łodygi.

>>Przeczytaj też: Kwitnące byliny zdobią ogród latem. Jakie byliny wybrać?

Akant miękki - uprawa

Akant miękki jest rośliną ciepłolubną i nie zawsze dobrze radzi sobie w naszym klimacie, dlatego pod jego uprawę należy wybrać miejsce słoneczne, zaciszne i stosunkowo ciepłe. Na zimę warto okryć akant miękki grubą warstwą liści (szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu).

Ze względu na rozbudowany i dość głęboki system korzeniowy akanty wymagają dobrze uprawionej, lekkiej i przepuszczalnej gleby, o znacznej zawartości związków wapnia. Wrażliwość na niskie temperatury sprawia, że w chłodniejszych rejonach kraju akanty często wymarzają, dlatego poleca się ich uprawę w pojemnikach, przez zimę przechowywanych w jasnych i chłodnych pomieszczeniach.
Akant miękki można rozmnażać przez sadzonki korzeniowe i przez nasiona (nasiona wymagają stratyfikacji), a także przez podział dorosłych, rozrośniętych egzemplarzy.

 

Akant miękki zastosowanie

Akant miękki jest atrakcyjną rośliną rabatową, nadającą się do tworzenia ciekawych kompozycji bylinowych. Znakomicie wygląda też w jednogatunkowych grupach, posadzonych na tle trawnika lub ściany budynku. Ponieważ akant miękki dość dobrze znosi niedobór wody, może być uprawiany także na skalniakach. Oryginalne kwiatostany akantu doskonale nadają się na kwiat cięty.

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.