Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Szałwia błyszcząca

Salvia splendens
Kategoria: Balkonowe i tarasowe,Jednoroczne i dwuletnie
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 25 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szałwia błyszcząca jest rośliną jednoroczną z rodziny wargowych (Labiatae). Pochodzi z Brazylii. Rośliny mają zwarty pokrój i 25–50 cm wysokości. Czterokanciaste łodygi są początkowo miękkie i soczyste, z czasem lekko drewniejące, rozgałęziają się silnie w dolnej części. Liście są jajowate, osadzone na ogonkach do 10 cm długości.

 

Szałwia ogrodowa - kwiat

Szałwia błyszcząca kwitnie od czerwca do września. Kwiaty mają intensywnie czerwona barwę, są wargowe, wąskie, 5–6 cm długości, otoczone barwnym, do połowy zrośniętym kielichem; są zebrane na szczytach pędów w grona do 10 cm długości.

Wśród uprawianych odmian szałwi błyszczącej wyróżnia się 2 grupy:

  • I. Compacta – rośliny zwarte, średnio wysokie i wysokie (30–50 cm).
  • II. Nana – rośliny karłowe, 20–25 cm wysokości.

 

W obu grupach kwiaty są czerwone, różnią się głównie odcieniem i intensywnością tej barwy.

 

Szałwia błyszcząca uprawa

 

Szałwia błyszcząca wymaga gleby żyznej, dobrze uprawionej, próchniczej, średniowilgotnej oraz słoneczne i osłoniętego stanowiska. Najczęściej sadzi się ją na kwietnikach oraz w skrzynkach balkonowych i misach.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

Szałwia błyszcząca należy do tzw. piątki szklarniowej. Roślinę rozmnaża się przez nasiona wysiewane w styczniu-lutym do skrzynek w szklarni. Podczas kiełkowania należy zapewnić temperaturę 16–20 st. C. Siewki wymagają dwukrotnego pikowania: pierwszy raz, gdy wytworzą się liścienie, drugi – gdy wyrosną dwa pierwsze liście. Przy drugim pikowaniu można rośliny wysadzić do ciepłego inspektu lub do doniczek o średnicy 8–10 cm. Na miejsce stałe szałwię wysadza się w końcu maja lub na początku czerwca, w rozstawie 20 x 25 cm lub 30 x 30 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.