Solandra wielka - Solandra maxima

2020-07-16 15:41

Solandra wielka pochodzi z Meksyku. W Polsce nie występuje w naturze, jest jednak uprawiana jest przez kolekcjonerów jako roślina pojemnikowa lub sadzona w gruncie. Należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae).

Solandra wielka
Autor: www.gettyimages.com Solandra wielka

Spis treści

  1. Solandra wielka - opis
  2. Solandra wielka - warunki uprawy
  3. Solandra wielka - pielęgnacja
  4. Solandra wielka - zastosowanie

Solandra wielka - opis

Solandra wielka to roślina trująca - warto na nią uważać, jeśli mamy dzieci czy też zwierzęta. Ma pnący pokrój. W naturalnym środowisku dorasta do 12 m wysokości, jednak uprawiana w pojemnikach osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Liście są ciemnozielone, naprzemianległe, skórzaste. Solandra wielka najczęściej kwitnie kilka razy w roku, w okresie od lutego do maja. Kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne - duże, ciemnożółte, przyjemnie pachną (zapach podobny jest do kokosa). Na środku każdego płatka zaznaczona jest ciemna smuga, która ciągnie się do wnętrza gardzieli. Na roślinie mogą pojawiać się nasiona - kuliste jagody.

Solandra wielka - warunki uprawy

Solandra wielka bezwzględnie wymaga stanowiska słonecznego oraz ciepłego. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przewiewne oraz średnio wilgotne. Okazy rosnące w gruncie lepiej dobrze okryć na zimę, ponieważ roślina może szybko zostać uszkodzona przez mróz. Okazy doniczkowe na okres jesienno-zimowy dobrze umieścić w szklarni lub w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem (np. na klatce schodowej).

Solandra wielka - pielęgnacja

Jeżeli zależy nam na zwartym pokroju rośliny, wtedy można ją przycinać. Solandra dość szybko rośnie, dlatego dobrze znosi cięcie. W okresie letnim warto regularnie podlewać roślinę. Nie wymaga nawożenia, chyba że zaobserwujemy, że nie zakwitła w danym roku. Wtedy można zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy, najlepiej wiosną. Solandra rozmnaża się w sposób generatywny przez nasiona.

Solandra wielka - zastosowanie

Solandra wielka najczęściej uprawiana jest w pojemnikach. Polecana jest raczej do dużych ogrodów. To ciekawa propozycja dekoracji balkonu bądź tarasu. Roślina wykazuje tendencję do wspinania się - warto więc wykorzystać ją do zasłonięcia mało atrakcyjnego miejsca. Solandrę wykorzystuje się do produkcji środków odurzających.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Wysokość do 5 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój pnący
Termin kwitnienia II - V