Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Sanwitalia rozesłana = polegnatka

Sanvitalia procumbens
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty, zwisający
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Sanwitalia rozesłana, zwana też polegnatką, to mocno rozkrzewiona roślina jednoroczna z rodziny astrowatych (Asteraceae), o zwisających pędach dorastających do 20–30 cm długości. Liście sanwitalii są drobne, jajowatolancetowate, ciemnozielone, gęsto osadzone na pędach. Pędy i liście są owłosione.
Sanwitalia rozesłana kwitnie długo: od czerwca do października. Jej drobne, wyglądem przypominające stokrotki kwiaty, są jaskrawożółte (mogą być pomarańczowe) z ciemniejszym (ciemnozielonym lub brązowym) środkiem. Są także odmiany o pełnych kwiatach.
Sanwitalia rozesłana najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym (w cieniu pędy rośliny nadmiernie się wydłużają i stają się słabe), w podłożu przepuszczalnym i lekko kwaśnym. Roślina wymaga regularnego podlewania – nie wolno jej ani zalewać, ani przesuszać. Potrzebuje też systematycznego nawożenia nawozem płynnym do roślin kwitnących (na przykład nawozem do pelargonii lub surfinii).
Sanwitalia rozesłana znakomicie nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach na balkonach bądź tarasach. Można ją też sadzić w ogrodzie na rabatach czy skalniakach. Sprawdza się jako roślina zadarniająca, może służyć jako wypełniacz pustych miejsc po roślinach cebulowych kwitnących wiosną.
Sanvitalię rozmnaża się przez nasiona.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.