Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Psianka czylijska

Solanum crispum
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Psianka czylijska swoje korzenie ma w Ameryce Południowej - w Chile. Zaliczana jest do roślin egzotycznych. W naszym kraju jest spotykana wyjątkowo rzadko, głównie w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Inna nazwa to czilijskie drzewo ziemniaczane.

Psianka czylijska - opis

Psianka czylijska to krzew liściasty o wzniesionym, krzaczastym pokroju. W naszym kraju roślina osiąga od 150 do 200 cm wysokości. W swoim naturalnym środowisku jest drzewem i może dorastać nawet do 6 m. Liście psianki czylijskiej maja jajowaty bądź lancetowaty kształt, są ciemnozielone.
Okres kwitnienia psianki czylijskiej przypada od czerwca do października. Liczne kwiaty są w kolorze filetowym z żółtym oczkiem, płatki okwiatu tworzą otwartą trąbkę, najczęściej zebrane są w grono. Owoce pojawiają się na roślinie jesienią. Są to owalne, jagody, początkowo zielone, później stają się żółte, a z czasem fioletowe. Niestety, są trujące! Roślina jest spokrewniona  z ziemniakiem

Psianka czylijska - warunki uprawy

Psianka czylijska najlepiej czuje się w miejscu półcienistym lub słonecznym, ważne aby nie rosła w miejscach przeciągów. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne, ale stale wilgotne (ale nie zalewajmy go). Roślinę należy podlewać w momencie, gdy podłoże delikatnie przeschnie. Warto w podłożu zastosować drenaż z kamieni.
Psianka czylijska nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego w naszym klimacie zalecana jest jej uprawa w pojemnikach, aby mogła przezimować w odpowiednim pomieszczeniu. Rzadko atakowana jest przez szkodniki czy choroby.

Psianka czylijska - pielęgnacja

Psianka czylijska lubi wzmacnianie nawozem do roślin kwitnących przez cały sezon (aż do sierpnia). Jeżeli uprawiamy ją w pojemniku, zadbajmy o to, aby co roku wymieniać podłoże na wiosnę. Również w wiosennym okresie warto ją przyciąć, aby lepiej się rozkrzewiała.  Jeżeli zdecydujemy się na uprawę w gruncie, na zimę trzeba ją bezwzględnie okryć, aby nie doszło do uszkodzeń mrozowych. Roślina rozmnaża się przez nasiona oraz przez sadzonki półzdrewniałe pobierane wiosną lub sadzonki zielone pobierane latem.

Psianka czylijska - zastosowanie

Psianka czylijska idealnie sprawdzi się przede wszystkim jako egzotyczna ozdoba balkonu lub tarasu. To doskonała roślina do oranżerii i ogrodów zimowych. W ogrodzie, posadzona w gruncie, najładniej prezentuje się jako soliter. Psianka czilijska nadaje nasadzeniom egzotycznego charakteru.

Poznaj też psiankę paprykową.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.