Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Pokrzywiec szorstkowłosy

Acalypha hispida
Kategoria: Doniczkowe,Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, przewieszający się
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pokrzywiec szorstkowłosy pochodzi z Nowej Gwinei. W wielu krajach, również w Polsce, uprawiany jest jako efektowna ozdobna roślina doniczkowa. Należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorobiaceae).

Pokrzywiec szorstkowłosy - opis

Pokrzywiec szorstkowłosy w naturalnym środowisku jest krzewem, uprawiany w doniczce osiąga od 60 do 80 cm wysokości. Ma wzniesiony pokrój z przewieszającymi się kwiatostanami. Pędy są dość wiotkie. Liście owalne, ostro zakończone, zielone, o ząbkowanych brzegach. Najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są kwiaty. Pokrzywiec szorstkowłosy kwitnie od kwietnia nawet do października. Czerwone, puszyste, długie na kilkanaście cm kwiatostany wyrastają z kątów liści dekoracyjnie zwisając. Roślina jest dwupienna, dlatego chcąc pozyskać nasiona musimy posiadać dwa egzemplarze: jeden z kwiatami męskimi, drugi - z żeńskimi.
Roślina jest trująca, dlatego nie poleca się jej do domów, gdzie są dzieci lub zwierzęta (np. koty, które lubią podgryzać rośliny).
Ciekawą odmianą jest 'Alba' o białych kwiatach.

Pokrzywiec szorstkowłosy - warunki uprawy

Najlepsze dla pokrzywca jest miejsce ciepłe i słoneczne, jednak ustawmy roślinę tak, by ani kwiaty, ani liście nie dotykały szyby okiennej. Pokrzywiec lubi podłoże zasobne (pulchna ziemia torfowa), przewiewne i dość wilgotne. Korzystne dla rośliny jest dość wilgotne powietrze - optymalną wilgotność najlepiej uzyskać w uprawie szklarniowej.

Pokrzywiec szorstkowłosy - pielęgnacja

Ponieważ roślina rośnie dość szybko, warto co roku przesadzać ją do większej doniczki. Po kwitnieniu warto przyciąć wszystkie pędy, aby roślina lepiej się krzewiła. Pokrzywiec lubi nawożenie organiczne, zwłaszcza sprzyja mu wzmacnianie rozcieńczoną gnojówką. Roślina po latach może tracić dolne liście, wtedy dobrze jest ją całą mocno przyciąć.
Pokrzywca szorstkowłosego można rozmnażać z bocznych pędów lub wierzchołkowych, na wiosnę albo przez wysiew nasion, jednak ten drugi sposób jest o wiele trudniejszy.

Pokrzywiec szorstkowłosy - zastosowanie

Pokrzywiec szorstkowłosy bardzo dobrze prezentuje się jako akcent kolorystyczny w pomieszczeniu, któremu nadaje nietypowy, tropikalny charakter. W okresie letnim można przenieść go na balkon lub taras, pamiętając o wniesieniu go do wnętrza, gdy tylko dni i noce staną się chłodniejsze.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.