Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Piątak lancetowaty

Pentas lanceolata
Kategoria: Krzewy liściaste,Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, liliowa, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Piątak lancetowaty jest krzewem należącym do rodziny marzanowate (Rubiaceae). Pochodzi z Afryki. W naszym klimacie roślina nie występuje w stanie dzikim. Uprawa w Polsce w gruncie może sprawiać problemy ze względu na brak mrozoodporności.

Piątak lancetowaty - opis

Piątak lancetowaty jest rośliną wieloletnią, jednak w naszym klimacie wymaga corocznego odnawiania nasadzeń (przemarza zimą). Jest niewielkim krzewem, dorastającym do 1 m wysokości. Dobrze się rozkrzewia, tworząc zwarte kępy. Ma duże, lancetowate liście, intensywnie zielone, lekko owłosione i wyraźnie unerwione. Ich długość dochodzi nawet do 10 cm.
Piątak kwitnie przez całe lato aż do jesieni. Rurkowate kwiaty zebrane są po 20 w półkuliste okazałe baldachy. Korona ma najczęściej pięć płatków stąd właśnie wzięła się nazwa piątak. Kwiaty mogą być białe, różowe (w różnych odcieniach), liliowe, czerwone.
Roślinę można prowadzić w formie piennej.

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: najpopularniejsze rośliny pienne na balkony

Piątak lancetowaty - warunki uprawy

Ze względu na to, że piątak pochodzi z gorącego afrykańskiego klimatu, uprawa w Polsce zimą może być problematyczna. Piątak wymaga stanowiska słonecznego, niewielki cień powoduje słabsze kwitnienie. Zalecana jest uprawa rośliny w pojemnikach, jednak można go także sadzić do gruntu. Gleba powinna być odkwaszona, żyzna i przewiewna. W okresach suszy piątak należy regularnie podlewać.

Piątak lancetowaty - pielęgnacja

Bardzo ważne jest przycinanie rośliny po przekwitnięciu. Ścinanie pędów powoduje lepsze rozkrzewianie się piątaka w następnym roku. Od początku wiosny do pierwszego kwitnienia roślinę warto nawozić nawozem wieloskładnikowym z dodatkiem wapna, zabieg powtarzamy co 2-3 tygodnie.

Piątak lancetowaty nie jest mrozoodporny, już temperatura poniżej 5 st. C powoduje jego zamieranie. Na zimę roślinę należy przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi między 10 a 15 st. C.

Jeżeli chcemy opóźnić kwitnienie naszej rośliny możemy usunąć kwiatostany letnie, dzięki temu nasz okaz zakwitnie dopiero na jesień. Piątak lancetowaty można rozmnażać z nasion oraz z młodych szczytowych pędów pobranych na wiosnę.

Piątak lancetowaty - zastosowanie

Roślina idealnie pasuje na nasłonecznioną rabatę. Rozrasta się szybko, ładnie wypełniając przestrzeń. Uprawa doniczkowa pozwala na wykorzystanie piątaka w aranżacjach zimowych na parapecie w domu czy w ogrodzie zimowym. Piątak uprawiany w donicach znakomicie nadaje się do sezonowej ozdobny balkonów i tarasów.

>>Przeczytaj też: Wybór bylin na rabaty bylinowe

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.