Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: photos.com

Petunia ogrodowa

Petunia × hybrida
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: mało
Pokrój: zwisający, wzniesiony
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Petunie

Petunia ogrodowa jest rośliną jednoroczną z rodziny psiankowatych Solanaceae. Jest mieszańcem powstałym ze skrzyżowania gatunków pochodzących z Ameryki Południowej: Petunia axillaris i Petunia violacea.

Petunia ogrodowa – opis

Petunia ogrodowa ma pokładające się, wznoszące lub zwisające pędy. Cała jest lepko owłosiona i wydziela charakterystyczny zapach. Rozgałęziona łodyga jest szorstko i lepko owłosiona, a liście podłużnie lub owalnie jajowate. Liczne odmiany różnią się wysokością i pokrojem – na rynku dostępne są formy niskie, zwarte oraz o bardzo długich, zwisających lub płożących się pędach. Petunie kwitną od VI do jesieni. Kwiaty o kształcie kielicha są białe, różowe, czerwone, niebieskie i fioletowe, często dwubarwne.

Kwiaty petunie – uprawa

Jest to roślina wytrzymała na suszę, ale wrażliwa na wiatr i deszcz, które mogą silnie uszkodzić delikatne kwiaty. Dobrze rośnie na każdej glebie. Wymaga słonecznego stanowiska. Kwiaty petunie najczęściej sadzi się petunie do skrzynek balkonowych oraz kwietników. Petunie rozmnaża się przez nasiona wysiewane w lutym w szklarni. Petunia na balkon lub inne miejsce stałe może być wysadzona dopiero po 15 maja, ponieważ rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.