Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pelargonia bluszczolistna

Pelargonium peltatum
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, zwisający
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, fioletowa, biała, łososiowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pelargonia bluszczolistna pochodzi z Południowej Afryki (z jej południowej części), gdzie jest powszechnie uprawiana zarówno w gruncie, jak również jako roślina doniczkowa. W naszym klimacie uprawiana jest w pojemnikach jako roślina balkonowa. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Pelargonia bluszczolistna - opis

Pelargonia bluszczolistna charakteryzuje się zwisającym lub płożącym się pokrojem. Jej pędy dorastają do 1-1,5 m długości. Łodyga jest cienka i naga, łatwo się łamie. Roślina swoją nazwę zawdzięcza liściom, które do złudzenia przypominają liście bluszczu. Są pojedyncze i błyszczące oraz mięsiste, pofałdowane na całej długości. Pelargonia bluszczolistna kwitnie bardzo długo: od maja do września. Zebrane w baldachy kwiaty mogą mieć - w zależności od odmiany - różny kolor: biały, łososiowy, różowy, fioletowy, czerwony. Obok odmian o kwiatach pojedynczych istnieją odmiany o kwiatach pełnych oraz odmiany tworzące kwiaty dwubarwne.

Poznaj też pelargonię pachnącą.

Pelargonia bluszczolistna - warunki uprawy

Jak większość pelargonii, także pelargonia bluszczolistna jest łatwa w uprawie oraz odporna na niekorzystne warunki pogodowe, zwłaszcza na długotrwałą suszę. Wymaga dużej ilości światła, ale bezpośrednie promienie słoneczne nie są dla niej bezpieczne. Preferuje podłoże żyzne, gliniaste lub torfowe. Wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w upalne, słoneczne dni. Jednak zalewanie oraz zraszanie liści może bardzo szybko prowadzić do gnicia rośliny.

Pelargonia bluszczolistna w sezonie zdobi balkony i tarasy, ale zimować powinna w chłodnym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Jest to roślina termoindukcyjna, co oznacza że do obfitego kwitnienia potrzebuje okresu niskiej temperatury. Jest wrażliwa na przymrozki, ale za to bardzo rzadko choruje.

>>Przeczytaj też: Pelargonie na balkonie i tarasie: pielęgnacja pelargonii w sezonie

Pelargonia bluszczolistna - pielęgnacja

Korzystne dla pelargonii bluszczolistnej jest zasilanie w okresie intensywnego wzrostu nawozem wieloskładnikowym, najlepiej co dwa tygodnie. Nawozy z podwojoną dawką potasu zwiększają intensywność kwitnienia. Wskazane są także pałeczki nawozowe.

>>Przeczytaj też: Nawożenie pelargonii: najlepsze nawozy do pelargonii uprawianych na balkonie

Roślina wymaga usuwania przekwitniętych kwiatostanów - zwiększa to kwitnienie w następnym roku. Usuwanie wierzchołkowych pędów jest wskazane, aby bujnie się rozkrzewiała.
Bardzo łatwo można ją rozmnażać przez nasiona lub przez sadzonki pędowe, które pobiera się w lipcu oraz sierpniu. Ze względu na to, że szybko się rozrasta, potrzebuje dużo przestrzeni. Przydatne będą dla niej nawet kratki, po których będzie mogła się płożyć. Zabezpieczy to także przed łamaniem się delikatnych pędów pelargonii.

>>Przeczytaj też: Pelargonia bluszczolistna – jak pielęgnować pelargonie na balkonie i tarasie

Pelargonia bluszczolistna - zastosowanie

Pelargonia bluszczolistna jest nazywana "królową balkonów". To jedna z najczęściej wybieranych roślin na balkony i terasy, głównie ze względu na długotrwałe kaskadowe kwitnienie, jak i łatwość uprawy. Pasuje zarówno do skrzynek balkonowych, jak wiszących pojemników, w których prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie.

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.