Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: photos.com

Pelargonia

Pelargonium
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, zwisający
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pelargonia – opis

Rodzaj Pelargonium obejmuje 230 gatunków; nazwa wywodzi się z greckiego słowa pelargos – bocian i odnosi się do owoców, które przypominają kształtem dziób bociana. Kolekcjonowanie i wystawianie pelargonii było bardzo popularne w XIX w. Powstało wiele mieszańców, dzisiaj już zapomnianych.

Pelargonie – odmiany

Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin zdobiących latem nasze balkony i tarasy. Na rynku mamy do wyboru bogatą ofertę pięknych odmian pelargonii, wśród nich szczególnie efektowne są te o kwiatach pełnych. Pelargonie zwisające bardzo chętnie sadzone w skrzynkach i wiszących koszykach. Przy kupnie wybieramy rośliny o zwartym pokroju (czyli o krótkich międzywęźlach), a unikamy roślin wyciągniętych i z żółtymi liśćmi.

Pelargonie balkonowe – pielęgnacja

Pelargonie w skrzynkach kwitną całe lato. Kwiat pelargonii nie pachnie, ale cała roślina wydaje charakterystyczny dla pelargonii zapach. Odmiany o pachnących liściach po roztarciu silnie pachną cytrynowo, lawendowo, zależnie od odmiany. Wymagają pełnego nasłonecznienia. Nie lubią zraszania, które może spowodować gnicie roślin, lubią suchą atmosferę. Latem należy zasilać nawozem płynnym do roślin kwitnących co 14 dni. Jeśli liście się zakurzą, można je oczyścić miotełką z piór. Nie wolno ich nabłyszczać.

>> Przeczytaj też: Pelargonie na balkonie i tarasie – pielęgnacja w sezonie

Rozmnażanie pelargonii

Pelargonie rozmnaża się przez nasiona lub sadzonki wierzchołkowe pozyskiwane późnym latem lub wczesną wiosną.

>> Obejrzyj film: Jak samodzielnie przygotować sadzonki pelargonii

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (13)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.