Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Osteospermum

Osteospermum ecklonis
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 25 cm - 35 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, pomarańczowa, biała, fioletowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Osteospermum jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych Asteraceae. Ma zwarty pokrój, pędy są wzniesione lub lekko płożące, rozgałęzione, 25–50 cm długości. Liście są skrętoległe, lancetowate, brzeg blaszki liściowej ząbkowany.

Osteospermum kwitnie od wczesnej wiosny do przymrozków. Barwa kwiatów jest zależna od odmiany i bywa biała, żółta, czerwona, niebieska, różowa w różnych odcieniach, nawet fioletowa. U starszych odmian kwiaty mogą zamykać się podczas pochmurnej i deszczowej pogody.

Roślina wymaga stanowiska słonecznego. Dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, piaskowych, ale dość żyznych. Jest odporna na suszę oraz wiosenne i jesienne przymrozki. Po zahartowaniu może być sadzona do gruntu razem z bratkami.

Osteospermum sadzi się na rabatach, ale najczęściej do skrzynek balkonowych, wiszących koszyków oraz do pojemników zdobiąc balkony i tarasy.
Rośliny rozmnaża się głównie przez sadzonki pozyskiwane od X do I. Niektóre odmiany można rozmnażać przez nasiona wysiewane w I–II.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.