Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Oleander pospolity

Nerium oleander
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, rozłożysty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Oleander pospolity pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego (Maroko, Portugalia) oraz z południowej Azji - tam występuje pospolicie. Należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae). W Polsce uprawiany jest w pojemnikach.

Oleander pospolity - opis

Oleander pospolity przybiera postać krzewu lub niewielkiego drzewa. W naturalnym środowisku dorasta do 3-5 m wysokości i nawet 6 m szerokości, natomiast w uprawie pojemnikowej osiąga maksymalnie 2 m. Liście oleandra są ciemnozielone, grube, lancetowate, skórzaste, osadzone w okółku, najczęściej po trzy.
Oleander kwitnie od maja do września. Kwiaty są średniej wielkości, pojedyncze, około 5 cm średnicy, przypominają kwiaty róż, charakteryzują się przyjemnym, delikatnym zapachem. W zależności od odmiany mogą być różowe, białe lub czerwone. Owocem oleandra jest torebka, wewnątrz której znajdują się owłosione nasiona.
Cała roślina jest trująca - zawiera oleandrynę, która powoduje brak czucia i wymioty. Spożycie jakiejkolwiek części rośliny przez ludzi lub zwierzęta może prowadzić do śmierci. Kiedyś oleander używano do sporządzania trucizny na szczury i przygotowywania biologicznych środków owadobójczych.

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: najpopularniejsze rośliny pienne na balkony

Oleander pospolity - warunki uprawy

Oleander pospolity preferuje miejsca dobrze oświetlone. W naszym klimacie zalecana jest uprawa pojemnikowa. Roślina lubi temperaturę umiarkowaną: latem minimum 16 st. C, zimą 5 st. C. Najlepiej czuje się w podłożu gliniastym, ale z drenażem. Zwłaszcza w okresie wzrostu podłoże powinno być stale wilgotne. Oleander pospolity jest wrażliwy na przymrozki, dlatego na zimę należy go przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozami.

>>Przeczytaj też: Liście oleandra żółkną i opadają

Oleander pospolity - pielęgnacja

Oleander pospolity to roślina osiągająca dość duże rozmiary, potrzebuje więc dużo miejsca i sporej doniczki. Warto o to zadbać na początku uprawy, gdyż oleander nie lubi przesadzania. Pamiętajmy o tym, aby nie podlewać rośliny zimną wodą, gdyż powoduje to zahamowanie rozwoju pąków kwiatowych. Po kwitnieniu wskazane jest przycięcie bocznych pędów - zapobiega to rozrastaniu się krzewu. W okresie intensywnego wzrostu dobrze jest zastosować nawóz wieloskładnikowy do roślin doniczkowych (zapewni to obfite kwitnienie).

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować oleander i jak go przezimować?

Oleander rozmnaża się przez sadzonki pędowe, pobierane ze szczytowych pędów. Roślina szybko się przyjmuje i jeszcze w tym samym roku może zakwitnąć. Istnieje także możliwość rozmnażania przez nasiona na wiosnę. Przy pracach pielęgnacyjnych konieczne jest używanie rękawiczek, aby nie ubrudzić się trującym sokiem oleandra.

Oleander pospolity - zastosowanie

Oleander pospolity to krzew ozdobny, który idealnie nadaje się na taras, balkon lub do ogrodu. Długo kwitnie i ładnie pachnie, co podnosi jego walory. Oleander to roślina długowieczna, przy odpowiedniej uprawie może zdobić nasze ogrody, oranżerie lub szklarnie wiele lat.

Glikozydy nasercowe zawarte w oleandrze były wykorzystywane do leczenia zaburzeń pracy serca, obecnie są bardzo rzadko wykorzystywane.

Poznaj też inne ciekawe rośliny do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.