Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Niecierpek Waleriana

Impatiens walleriana
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Niecierpek Waleriana jest rośliną jednoroczną z rodziny niecierpkowatych Balsaminaceae. Pochodzi z Afryki. Osiąga około 20 cm wysokości, ma skretoległe, lancetowate, eliptyczne liście o ząbkowanym brzegu blaszki liściowej.

Niecierpek Waleriana kwitnie obficie cały sezon aż do przymrozków. Kwiaty w zależności od odmiany mają barwę od białej przez różne odcienie różu do czerwieni. Różne odmiany mają kwiaty o różnym stopniu wypełnienia. Wymaga gleb próchniczych, zasobnych i dosyć wilgotnych oraz półcienistego lub cienistego stanowiska. Doskonale nadaje się na kwietniki, cieniste rabaty oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Do gruntu wysadza się po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków.
Niecierpek waleriana można rozmnażać przez nasiona wysiewane w lutym–marcu w szklarni.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.