Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Laurencja zatokowa

Laurentia axillaris = Isotoma axillaris
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: luźny, kępiasty
Wysokość: 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Laurencja zatokowa w naszych warunkach klimatycznych jest uprawiana jako roślina jednoroczna (jest wrażliwa na chłód). Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Dekoracyjne kwiaty laurencji mają gwiazdkowaty kształt, mogą być niebieskie, różowe lub białe (w zależności od odmiany). Kwiaty obficie pokrywają roślinę od wiosny do jesieni (roślina zakwita już po 10–12 tygodniach od wysiewu nasion). Uroku roślinie dodają delikatne liście.
Laurencja osiąga do 30 cm wysokości.

Laurencja zatokowa polecana jest do sadzenia w skrzynkach balkonowych, znakomicie nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach. Można ją także uprawiać na rabatach i w ogrodach skalnych. Laurencji należy zapewnić słoneczne stanowisko oraz żyzne, przepuszczalne podłoże.

Roślinę rozmnaża się przez nasiona wysiewane w marcu–kwietniu do skrzyneczek. Nasion nie przykrywamy ziemię, a tylko wciskamy deseczką w podłoże. W temperaturze 16–20 st. C wschody pojawiają się po 2–3 tygodniach. Na miejsce stałe rośliny wysadza się po 15. maja (gdy mienie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.