Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Lantana pospolita

Lantana camara
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lantana camara – opis

Lantana pospolita jest kilkuletnim, zawsze zielonym półkrzewem z rodziny werbenowatych Verbenaceae. Pochodzi z Ameryki Środkowej. W naturalnych warunkach dorasta nawet do 3 metrów wysokości, jej łodyga pokryta jest nielicznymi zagiętymi cierniami. Łodyga słabo drewnieje. Liście są pomarszczone i owłosione, jajowatego kształtu, po roztarciu nieprzyjemnie pachną i drażnią skórę.

>>Przeczytaj też: Lantana – atrakcyjna roślina na balkon i taras. Kwiaty balkonowe

Lantana – kwiat i drzewka tarasowe

Lantana kwitnie od wiosny do późnej jesieni, obficie w upalne lata, a słabiej, gdy lato jest chłodne i deszczowe. Kwiaty lantan są początkowo żółte, potem zmieniają barwę przez pomarańczową do czerwonej. Kolor zmieniają też kuliste owoce – początkowo są zielone, potem purpurowe, na końcu stają się granatowoczarne. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów korzystnie wpływa na kwitnienie.

Na rynku dostępne są liczne odmiany różniące się barwą kwiatów, siłą wzrostu i pokrojem. Stosowana jest do skrzynek balkonowych, do pojemników na tarasy, także w formie formowanego drzewka. Odmiany o lekko przewieszających się pędach znakomicie nadają się do wiszących koszy.

Lantana – uprawa

Lantany wymagają stanowiska słonecznego. Dobrze rosną w żyznej, dość wilgotnej, ale przepuszczalnej ziemi o odczynie lekko kwaśnym. W sezonie podlewamy umiarkowanie i zasilamy nawozem wieloskładnikowym raz w tygodniu. W naszym kraju lantana nie zimuje na zewnątrz, na zimę należy przenieść ją w chłodne, widne miejsce, w którym temperatura wynosi 8–14 st.C.

Rozmnażanie lantany

Lantanę można rozmnażać przez sadzonki pędowe, przygotowane w listopadzie z roślin przeniesionych jesienią do pomieszczeń. W temperaturze około 20°C sadzonki powinny ukorzenić się w czasie 3–4 tygodni. Po ukorzenieniu rośliny przesadzamy do doniczek o średnicy 12 cm wypełnionych przepuszczalnym, lekko kwaśnym podłożem i utrzymujemy w temperaturze 16–18°C, zapewniając dobre warunki świetlne.

Uwaga! Lantana jest rośliną trującą (dla ludzi i zwierząt) – wszystkie jej części zawierają, toksyczne substancje.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.