Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Fuksja

Fuchsia
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Fuksja jest rośliną z rodziny wiesiołkowatych Onagraceae. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Nowej Zelandii.

Fuksja - krzew

Fuksje zachwycają różnorodnością form oraz oryginalnymi kwiatami. Uprawia się je jako rośliny doniczkowe i zdobi nimi w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody i wnętrza. Wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można zarówno pnące, o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i te o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

>>Przeczytaj też: Fuksja na balkonie: jak pielęgnować fuksję, jak zrobić sadzonki fuksji

Kwiat fuksja

Urodę swoją fuksje zawdzięczają niespotykanie pięknym, dekoracyjnym, zwisającym kwiatom o różnej budowie (pojedyncze, pełne) i ciekawej kolorystyce (jednobarwne lub wielobarwne, o odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem bieli). Fuksje kwitną od IV do X.

Fuksje - uprawa

Fuksje najlepiej rosną w podłożu torfowym, próchniczym, o odczynie pH 6,0–6,5 i na półcienistym lub cienistym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Rośliny wymagają obfitego podlewania i cotygodniowego nawożenia. Dobrze też zapewnić im dużą wilgotność powietrza.

W naszym klimacie fuksja nie jest rośliną zimotrwałą i wymaga przechowywania w cieplejszych pomieszczeniach. Przed nastaniem zimy i pierwszych przymrozków skracamy pędy rośliny, pozostawiając jedną lub dwie pary liści. Zimą przechowujemy ją w ciemnym pomieszczeniu zapewniając 2–3 st. C (wyższa temperatura pobudzić może roślinę do przedwczesnego wypuszczania pędów). Podlewamy rzadko i oszczędnie. W ciągu kilku tygodni roślina straci wszystkie liście, ale nie zrażajmy się tym, bowiem pod koniec zimy na pewno wypuści młode pędy. W III przenosimy fuksję do cieplejszego i dobrze oświetlonego pomieszczenia, przycinamy i przesadzamy.

>>Przeczytaj też: Jak przechować fuksję do wiosny?

Rozmnażanie fuksji

Fuksje rozmnaża się przez sadzonki zielne. Pozyskując je ścinamy wierzchołki pędów (z 3 węzłami) i ukorzenia się je uprzednio usuwając parę dolnych liści. Ważny jest termin ukorzeniania sadzonek – aby otrzymać długi, mocny pień oraz ładną koronę sadzonki pobieramy od grudnia do marca z pędów dwuletnich lub jednorocznych z tzw. piętką. Ukorzeniamy je w wilgotnym piasku lub perlicie pod przykryciem (folia z otworami). Sadzonki powinny ukorzenić się w temperaturze 22–24 st. C w ciągu 2–3 tygodni. Po tym okresie ukorzenione sadzonki przesadzamy w zasobne podłoże, a po kilku tygodniach uszczykujemy wierzchołek, aby rośliny lepiej się rozkrzewiły. Po około dwóch miesiącach przesadzamy fuksje do stałych pojemników i zasilamy nawozem.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (16)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.