Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Dipladenia = mandewila

Mandevilla sanderii
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dipladenia, znana również pod nazwą mandewilla (Mandevilla sanderii), pochodzi z Ameryki Południowej, należy do rodziny toinowatych Apocynaceae. Jest okazałym pnączem o czerwonych kwiatach (odmiana ‘Sundaville Red’ - zwana też sundawillą), ale istnieją też odmiany o białych i różowych kwiatach. Ta popularna w ciepłych rejonach Europy (rejon śródziemnomorski) roślina tarasowa coraz chętniej jest uprawiana w Polsce. Jest polecana do dużych donic na balkony, tarasy, także do ogrodów.

Dipladenia (mandewilla) -  kwiaty

Ozdobą dipladenii są liczne, dekoracyjne kwiaty. Roślina kwitnie obficie i długo (aż do pierwszych przymrozków). Dodatkową jej dekoracją są błyszczące, ciemnozielone liście. Roślina ma długie, zwisające, wijące się pędy. Wymaga stosowania podpórek. Można ją formować przez cięcie, jednak zbyt intensywne przycinanie powoduje mniej obfite kwitnienie. Jest rośliną wieloletnią. W naszych warunkach klimatycznych trzeba ją jednak przenieść na zimę do pomieszczenia.

Dipladenia (sundaville) uprawa i pielęgnacja

Dipladenia wymaga stanowiska słonecznego (w mieszkaniu najlepiej postawić ją przy południowym oknie), ciepłego i wilgotnego. W okresie wzrostu należy podlewać regularnie (aby podłoże było równomiernie wilgotne ) i unikać zalegania wody (nadmiar wody w podstawce zawsze usuwać), liście zraszać. Nawozić umiarkowanie, co tydzień, od marca do sierpnia. Od maja do jesieni należy zapewnić temperaturę 18–20 st. C (nawet więcej). Jeżeli nie zapewnimy jej odpowiedniej wilgoci powietrza lub będzie poddana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, może dojść do zwijania się liści.

Dipladenię jesienią mocno przycinamy i przechowujemy do następnego sezonu w chłodnych warunkach domowych. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 12–15 st. C. W okresie zimowym rośliny podlewamy oszczędnie – tylko tyle aby nie zaschły korzenie. Drugim warunkiem dobrego przechowania rośliny, jest zapewnienie jej maksymalnej możliwej do uzyskania zimą ilości światła. W lutym roślinę należy przyciąć, aby lepiej się rozkrzewiła.

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe. Zimowanie roślin balkonowych

Roślinę można rozmnażać wiosną przez sadzonki pobrane z wierzchołków pędów – ukorzeniają się w ciągu sześciu tygodni w ciepłym miejscu (najlepiej ogrzewanej mnożarce).

Uwaga! Dipladenia jest rośliną trującą (wszystkie jej części)!!!

System korzeniowy dipladenii jest stosunkowo mocno rozwinięty, dlatego należy dbać, aby w odpowiednim czasie przesadzić roślinę do większej doniczki. Podłoże dla dipladenii powinno być żyzne, próchnicze (np. mieszanka torfu z ziemią i piaskiem). Przy przesadzaniu należy pamiętać o dobrym drenażu.

Dipladenia bardzo rzadko atakowana jest przez choroby i szkodniki (czasem pojawiają się mszyce lub wciornastki).

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (29)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.