Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Diaskia

Diascia barberae
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: zwisający
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, koralowa, fioletowa, biała, łososiowa, różowa, brzoskwiniowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Diaskia jest jedną z ciekawszych, choć niezbyt jeszcze u nas popularnych, roślin balkonowych. Jej niewielkie, ale liczne kwiaty rozwijają się w czerwcu i pozostają na roślinie aż do późnej jesieni (do października). Cechą charakterystyczną kwiatów tej rośliny są dwie odgięte do dołu ostrogi, znajdujące się z tyłu górnych płatków korony. Również barwa kwiatów zwraca uwagę, gdyż najczęściej jest ona brzoskwiniowa, łososiowa, koralowa, czerwona, różowa, rzadziej biała lub fioletowa.
Znakomitym tłem dla kolorowych kwiatów, są soczyście zielone, owalne liście, rozwijające się na cienkich, zielonych pędach. Cała roślina ma pokrój płożący i posadzona w wiszącej donicy tworzy piękną, barwną kaskadę kwiatów. Jej pędy dorastają do około 30 cm długości i tworzą zwartą kępę szerokości około 0,5 m. Jeśli po przekwitnięciu pędy zostaną przycięte, diaskia powtórzy kwitnienie po 2–3 tygodniach.
Diaskia znakomicie nadaje się do kompozycji z innymi roślinami balkonowymi, np. lobeliami i pelargoniami. Niestety, jest ona gatunkiem dość delikatnym i wymaga troskliwej opieki. Oczekuje miejsc osłoniętych przed deszczem i wiatrem (kruche pędy łatwo ulegają zniszczeniu) oraz stanowisk słonecznych lub półcienistych. Nie znosi przesuszenia, ale nie toleruje również wody zalegającej wokół korzeni (niezbędny drenaż na dnie doniczki). Ziemia pod jej uprawę powinna być żyzna i przepuszczalna, ale stale lekko wilgotna. Diaskia wymaga również regularnego dokarmiania, najlepiej mieszankami nawozowymi zawierającymi w swoim składzie żelazo.
Diaskia w naszym klimacie jest roślina jednoroczną, gdyż nie wytrzymuje niskich temperatur i ciężko ją przechować do następnego sezonu w warunkach domowych. Diaskię najlepiej rozmnażać z nasion, wysiewanych wczesną wiosną (w marcu) do ciepłego inspektu.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.