Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Balkonowe i tarasowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Bakopa

Sutera diffusa, Sutera hybrida
Kategoria: Balkonowe i tarasowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bakopa, zwana także suterą (od jej nazwy łacińskiej), należy do rodziny rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Jest rośliną jednoroczną. Rośnie szybko, a jej pędy długości około 40 cm (czasem dłuższe) zwisają lub się płożą (zależnie od sposobu uprawy: na rabacie, w skrzynce lub w wiszącym pojemniku). Liście bakopy są drobne, delikatne, sercowate, okrągło piłkowane, ciemnozielone. Jeśli roślina ma zapewnione odpowiednie warunki, kwitnie obficie od czerwca do września (a nawet dłużej). Kwiaty bakopy są drobne, pojedyncze, białe (u odmian różowe lub niebieskawe), pięciopłatkowe.

>>Przeczytaj też: Balkon w kwiatach: najlepsze KWIATY BALKONOWE

Bakopa - uprawa

Bakopa dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, przewiewnych. W cieniu kwitnie słabo. Wymaga podłoża żyznego, próchnicznego, przepuszczalnego i stale wilgotnego. Należy ją podlewać regularnie, ale umiarkowanie (nie zalewać i nie przesuszać!). W okresie kwitnienia jest bardzo "żarłoczna", warto więc regularnie zasilać ją nawozami dla roślin kwitnących. Najłatwiej rozmnaża się ją przez młode sadzonki pędowe.

Bakopa - zastosowanie

Bakopa dobrze wygląda zarówno w kompozycjach (na przykład z plektrantusem, pelargoniami), jak i sadzona pojedynczo. Najlepiej prezentuje się w donicach lub wiszących pojemnikach. Doskonała roślina do dekoracji tarasów, balkonów, parapetów, wejść do budynków.

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: najpopularniejsze rośliny balkonowe zwisające. Zdjęcia kwiatów

Bakopa – odmiany

Na rynku można spotkać odmiany o kwiatach:

  • białych i drobnych, jak ‘Snowflake’,
  • pełnych białych, jak ‘Double White’,
  • kwiatach jasnoniebieskich, jak 'Blue Sensation’,
  • kwiatach niebieskich, stosunkowo dużych, jak ‘Everest Blue’,
  • kwiatach różowych, jak 'Great Rose’.

>>Przeczytaj też: Bakopa – piękne kwiaty balkonowe. Odmiany bakopy z serii SuteraNova

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.