Jak urządzić rabatę podwyższoną w ogrodzie

2018-08-01 10:29

Rabata podwyższona to świetny sposób na ładne wyeksponowanie roślin w ogrodzie. Rabaty podwyższone to także znakomity pomysł do małych ogrodów, bo dzięki nim nieduży ogród wydaje się większy. To również dobre rozwiązanie do ogrodów, w których ziemia jest piaszczysta bądź mało przepuszczalna. Podpowiadamy jak urządzić rabatę podwyższoną w ogrodzie.

O rabatach podwyższonych mówimy wtedy, gdy w obramowaniu ścianek zbudowanych z elementów drewnianych, kamiennych, betonowych lub z cegieł (najlepsze, bo najtrwalsze, są klinkierowe) umieszczamy podłoże i sadzimy w nim drzewa, krzewy, byliny albo rośliny sezonowe. Takie rozwiązanie zapewnia roślinom dogodne warunki wegetacji w żyznej ziemi przygotowanej specjalnie dla nich i o odpowiednim odczynie pH. Jest to też szczególnie ważne, jeśli zakładamy ogród w środowisku wyjątkowo niekorzystnym – grunt jest nieprzepuszczalny i gliniasty lub suchy, piaszczysty i ubogi w składniki pokarmowe. Na podwyższonej rabacie możemy też sadzić rośliny wymagające podłoża zdecydowanie kwaśnego albo zasadowego. Oddzielone od otaczającego terenu szczelną ścianką mogą sąsiadować z roślinami preferującymi inne warunki siedliskowe.

Jak urządzić rabatę podwyższoną w ogrodzie

Gdy z jednej strony rabatę ogranicza ściana budynku, to ze względu na możliwość dostępu do roślin, jej szerokość nie powinna przekraczać 60 cm. Rabata dostępna z dwu stron powinna mieć szerokość nie większą niż 120 cm, bo inaczej trudno będzie dosięgnąć do roślin rosnących w jej środku.Wysokość rabat zależy od warunków panujących w ogrodzie i od naszych potrzeb. Najczęściej mają 40-50 cm, bo warstwa podłoża takiej grubości jest wystarczająca dla dużych bylin i karłowych krzewów. Najwygodniejsze są rabaty o ściankach wyższych – 60 cm i więcej. W takich warto sadzić warzywa, bo wymagają one licznych zabiegów pielęgnacyjnych, a wygodniej się pracuje, jeśli nie trzeba klęczeć albo schylać się do samej ziemi. Rzadziej spotykane są rabaty niskie – wysokości około 20 cm. Powodem ich powstania jest najczęściej potrzeba uporządkowania przestrzeni i wyznaczenia sztywnych granic między rabatą a trawnikiem albo nawierzchnią. Interesująco wygląda kompozycja z roślin o rozmaitym pokroju posadzonych w kilku zestawionych rabatach różnej wysokości.

Rabata podwyższona w aranżacji ogrodu

W małym wnętrzu ogrodowym za pomocą podwyższonych rabat można wyznaczyć wewnętrzne podziały, zagospodarować nietypowe zakątki, podkreślić lub zniwelować różnice w wysokości terenu. W ogrodzie bardzo małym, gdy brakuje miejsca, aby pomieścić i nawierzchnię pełniącą funkcję tarasu, i swobodnie rozrastające się rośliny, taka rabata utrzymuje nasadzenia w ryzach, a równocześnie dzięki żyznemu podłożu zapewnia im doskonałe warunki rozwoju. Pomysłowym rozwiązaniem jest połączenie podwyższonej rabaty z ogrodzeniem, które po kilku sezonach zniknie wśród szybko rozrastających się pędów.

Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie