Kompozycje ogrodowe z roślin zimozielonych - ogród atrakcyjny cały rok

2021-11-08 9:39

Rośliny zimozielone zdobią ogród przez cały rok. Z iglaków i zimozielonych krzewów liściastych można tworzyć ciekawe kompozycje ogrodowe. Podpowiadamy, jak wykorzystać rośliny zimozielone iglaste i liściaste do ogrodowych aranżacji.

Rośliny zimozielone
Autor: GettyImages Kompozycje z roślin zimozielonych wyglądają efektownie nawet wtedy, gdy przyroda wchodzi w stan uśpienia

Rośliny zimozielone – czyli takie, które nie zrzucają liści po zakończeniu sezonu wegetacyjnego – są w ogrodzie elementem atrakcyjnym przez cały rok. Wyglądają efektownie nawet wtedy, gdy przyroda wchodzi w stan uśpienia. Nie przerywają, a jedynie spowalniają proces fotosyntezy, w którym w obecności światła z CO2 i wody powstają węglowodany. Ożywiają przestrzeń ogrodu późną jesienią, zimą i na przedwiośniu, czyli w porze, gdy wszystko wydaje się ponure i nieatrakcyjne. Dla osób zajmujących się pielęgnacją ogrodu ważne jest też, że rośliny zimozielone jesienią nie tracą liści, nie zaśmiecają więc nimi otoczenia i nie przysparzają pracy.

Kompozycje ogrodowe z roślin zimozielonych

Marzenie o ogrodzie przewidywalnym i niezmiennym prowadzi do tworzenia kompozycji złożonych wyłącznie z roślin iglastych. W takiej przestrzeni niezależnie od pór roku oglądamy zawsze statyczne, a odmianę przynosi tylko stopniowy wzrost roślin.

Rośliny zimozielone to nie tylko popularne iglaki. Do tej grupy należy także wiele krzewów liściastych. Mają sztywne, błyszczące liście, które wyglądają atrakcyjnie przez cały rok, choć zwijają się, gdy mróz jest silny lub w podłożu brakuje wody. Atrakcją ogrodu mogą też być byliny i trawy zachowujące żywe liście poza sezonem wegetacyjnym. Wiele spośród nich to rośliny okrywowe. Mają niewielkie wymagania i część z nich toleruje słabe, przesychające gleby – te można sadzić na skarpach, między krzewami, a nawet na piwnicach ziemnych. Są również takie (barwinek, kopytnik), które najlepiej czują się w miejscach zacienionych – z powodzeniem zastępują tam trawniki.

Rośliny zimozielone
Autor: photos.com W kompozycjach zimozielonych ważnym atutem jest pokrój roślin

Jak stworzyć kompozycję z roślin zimozielonych?

W kompozycjach zimozielonych ważnym atutem jest pokrój roślin. Cechą charakterystyczną wielu odmian jest kształt kuli, stożka czy kolumny, inne można formować, bo dobrze znoszą cięcie, a jeszcze inne mają pędy rozesłane, płasko płożące się po ziemi. To pozwala tworzyć „chłodne”, uporządkowane, a przy tym wyraziste kompozycje płaszczyzn i brył.

W zimozielonych ogrodach warto zestawiać ze sobą odmiany o barwnym ulistnieniu. Rozmaitość odcieni zieleni – od jasnej, przez niebieskawą, szarawą, przełamaną fioletem, aż po ciemną, bardzo nasyconą – daje możliwość tworzenia wysmakowanych kompozycji. Akcentem ożywiającym i rozjaśniającym ogród mogą być rośliny o zielonożółtym czy złocistym ulistnieniu, których także nie brak w ofercie szkółkarzy.

Najpopularniejsze krzewy zimozielone do ogrodu >>>

Kompozycja złożona wyłącznie z roślin iglastych – wydawałoby się, wysublimowana i elegancka kompozycja – po kilku latach ujawnia swe drugie oblicze: jest nudna. Po krótkim okresie fascynacji uroda roślin niezależna od pory roku powoduje, że właściciele takich ogrodów zaczynają tęsknić za odmianą. Okazuje się, że sezonowość, pierwsze wiosenne kwiaty, letnia feeria barw, dojrzewające owoce, przebarwiające się jesienią liście, a nawet nagie pędy w okresie spoczynku to atrakcje. Wiele osób – zupełnie dla siebie niespodziewanie – odkrywa, że tęskni za tymi zmianami. Nie tylko wyznaczają one rytm przyrody, ale też wywołują w nas pozytywne emocje.

Żeby jednak zimozielonemu ogrodowi dodać uroku wynikającego ze zmienności, nie trzeba całkowicie zmieniać nasadzeń. Wystarczy dodać w różnych miejscach ogrodu rośliny o wyjątkowych walorach. Nie musi ich być wiele, ale trzeba starannie przemyśleć dobór. Wczesną wiosną zachwycą rośliny cebulowe, później azalie i różaneczniki, ozdobne wiśnie, jabłonie, śliwy, magnolie, pigwowce, róże i hortensje. Warto również posadzić przynajmniej kilka drzew i krzewów, które jesienią ożywią ogród kolorowymi owocami lub przebarwiającymi się liśćmi. Godne polecenia są też rośliny sezonowe sadzone w efektownych pojemnikach. Po przekwitnięciu rośliny można ją wymienić na inną albo usunąć wraz z donicą czy skrzynią.

Byliny zimozielone do ogrodu - jakie wybrać? >>>

Rośliny zimozielone
Autor: GettyImages Rośliny zimozielone to nie tylko popularne iglaki
Rośliny zimozielone

Szkółki drzew i krzewów mają w ofercie bardzo wiele roślin zimozielonych.

  • Do wyboru są gatunki i odmiany drzew dorastających do 25 m wysokości, jak świerki, sosny i jodły.
  • Jest grupa kolumnowych odmian jałowców, cyprysików i żywotników dorastających do 3 m wysokości i nadających się na żywopłoty nieformowane.
  • Są też rozłożyste krzewy wysokości do 1,5 m, stanowiące podstawę skupin.
  • Do zadarniania znacznych powierzchni nadają się natomiast krzewy o pędach płożących.
  • Klejnotami ogrodu można nazwać odmiany karłowe doskonałe do tworzenia niewielkich rabat czy do obsadzania pojemników.
Rabata bylinowa pod koronami drzew

Zakładając ogród zimozielony, pamiętajmy, żeby przy dobieraniu roślin zwracać uwagę na ich wymagania siedliskowe. To ułatwi utrzymanie ich w dobrej kondycji.

  • Gleb umiarkowanie wilgotnych potrzebują: choina kanadyjska, cisy: pospolity i pośredni, cyprysiki: groszkowy i japoński, jodły, świerk pospolity ‘Acrocona’, żywotniki: olbrzymi i zachodni, żywotnikowiec japoński.
  • Gleb suchych potrzebują: jałowce i sosny.
  • W cieniu mogą rosnąć: choina kanadyjska, cisy: pospolity i pośredni.

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.