Szczepienie drzew owocowych. Jak i kiedy wykonać szczepienie drzewek owocowych, oczkowanie

2013-06-21 18:08

Po co szczepimy drzewa owocowe, co to jest okulizacja? Szczepienie drzew owocowych to jedna z najszybszych i najtańszych metod rozmnażania drzew owocowych. Powszechnie szczepienie drzewek owocowych jest wykonywane w towarowej produkcji roślin sadowniczych, znacznie rzadziej przez ogrodników amatorów. Poznaj metody szczepienia drzew owocowych.

szczepienie-drzew-owocowych
Autor: Jestem.pl

Szczepienie drzew owocowych może wykonać samodzielnie nawet ogrodnik amator. Poznaj metody szczepienia drzew owocowych. Zabieg ten nie jest trudny. Wystarczy jedynie odrobina chęci i dużo cierpliwości.

Szczepienie drzew owocowych

Szczepienie drzew owocowych nie jest niczym innym jak połączeniem dwóch roślin (najczęściej jednego gatunku), które w miejscu łączenia zrastają się ze sobą. Powstaje jeden organizm złożony z odmiany szlachetnej (oczko lub zraz) rosnącej na ukorzenionej podkładce. Szczepienie drzew stosowane jest wtedy, gdy chcemy połączyć ze sobą cechy zrazu, np. dorodne owoce lub odporność na choroby, z podkładką – rozbudowany system korzeniowy lub karłowy wzrost.

Sposoby szczepienia drzew owocowych?

Najczęściej stosowanymi metodami szczepienia drzew owocowych są okulizacja oraz szczepienie przez stosowanie. Są one również najprostsze i skuteczne, polecane dla ogrodników amatorów.

>>Przeczytaj też: Szczepienie drzew owocowych w ogrodzie. Poradnik krok po kroku

Okulizacja drzew owocowych (oczkowanie)

Okulizacja (inaczej oczkowanie) drzew owocowych wykonywana jest w okresie wegetacji (zwykle w lipcu i sierpniu). Oczkowanie polega na wszczepieniu „śpiącego oczka” (zrazem nie jest pęd, a jedynie jeden pąk odmiany szlachetnej) w odpowiednie miejsce na podkładce. Korę nacina się na kształt litery T – w powstałą szparę wstawia się oczko, a całość obwiązuje specjalną tasiemką do szczepienia i okulizacji (jest ona rozciągliwa, pokryta woskiem i biodegradowalna). Na oczka wybieramy jedynie dobrze wykształcone pąki liściowe.

>>Przeczytaj też: Okulizacja róż – sposób rozmnażania krzewów róż

Szczepienie drzew owocowych przez stosowanie

Szczepienie drzew owocowych przez stosowanie najlepiej jest wykonywać przed ruszeniem wegetacji. W tej metodzie szczepienia drzew owocowych pobiera się jednakowej grubości zraz (musi mieć 3-4 dobrze wykształcone pąki) oraz podkładkę (zdrową i dobrze rozwiniętym systemem korzeniowy), przycina ich końce na skos (powierzchnia cięcia musi mieć około 3 cm), a następnie obie powierzchnie cięcia łączy się ze sobą i wiąże za pomocą tasiemki. Jednoroczne pędy na zrazy ścinamy na jesieni i przechowujemy w piwnicy przysypane wilgotnym piaskiem lub pobieramy wczesną wiosną przed nabrzmiewaniem pąków.

>>Przeczytaj też: Prawidłowa pielęgnacja drzew i krzewów owocowych w przydomowym sadzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.