Jabłonie i wiśnie: owoce z przydomowego sadu

2013-04-30 18:05

Warto w przydomowym sadzie posadzić jabłonie i wiśnie. Ich owoce są źródłem witamin i mają zbawienny wpływ na organizm człowieka. Posadźmy drzewa owocowe: jabłonie i wiśnie. Jabłka i wiśnie z własnej uprawy.

jablon
Autor: www.thinkstockphotos.com Jabłonie chętnie sadzimy w ogrodach - modne znów się stają stare odmiany

Jabłka z przydomowego sadu

Jabłonie rosną w każdych warunkach, jednak najlepiej odpowiada im podłoże bogate w kompost. Lubią rosnąć zarówno w lekkiej, jak i w gliniastej glebie. Jabłka - w zależności od odmiany - mają kolor począwszy od żółtego przez zielony do ciemnoczerwonego. Są także jabłka w kolorze żółto-czerwonym czy zielono-czerwonym. Do przechowywania nadają się przede wszystkim owoce odmian późnych.

Jabłka obniżają poziom cholesterolu, chronią serce, odtruwają. Zawierają potas usprawniający pracę układu nerwowego i serca. Wielkim bogactwem jabłek jest błonnik w postaci pektyn, które korzystnie wpływają na jelitową florę bakteryjną, regulują wypróżnienia, lecząc biegunki (duszone jabłka) i zaparcia (surowe jabłka). Dzięki pektynom zwiększa się poziom dobrego cholesterolu HDL, a spada stężenie złego LDL. Są też bogatym źródłem kwercetyny, przeciwutleniacza uszczelniającego naczynia krwionośne i zapobiegającego osadzaniu się w nich blaszek miażdżycowych.

Jabłka, podobnie jak mleko, działają odtruwająco na organizm. Osoby jedzące dużo jabłek rzadziej łapią przeziębienie i infekcje górnych dróg oddechowych. Choć owoce te są nisko kaloryczne (około 46 kcal/100 g), to ze względu na dużą zawartość błonnika, który wypełnia jelita, dają poczucie sytości, polecane są dbającym o linię.

Poznaj odmiany jabłoni

Wiśnie z przydomowego sadu

Wiśnia to piękne drzewo, wiosną obsypane białymi kwiatami, rodzące smaczne owoce, które można wykorzystać na wiele sposobów w kuchni. Warto je jeść przede wszystkim na surowo, bo zawierają dużo witamin C, B i PP, kwasów organicznych, głównie jabłkowego i cytrynowego, oraz składników mineralnych. Możemy wykorzystywać je także na przetwory: dżemy, galaretki, konfitury, soki oraz nalewki.

Najpopularniejsze są wiśnie sokówki, o bardzo ciemnych owocach i mocno barwiącym miąższu. Wiśnie szklanki mają jasny, niemal przezroczysty, niebarwiący miąższ. Są one coraz rzadsze w uprawie.

  • Odmiany sokówek: Łutówka (późna, ale bardzo plenna, bardzo popularna), Northstar (wczesna), Groniasta zUjfehertoi (wczesna), Nefris (wczesna), Kelleris (średnia), Lucyna (późna).
  • Odmiany szklanek: Wczesna Ludwika (wczesna), Montmorency (późna).
wisnie
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Owoce wiśni zawierają witaminy
Wiśnie – dlaczego warto je jeść? Co zrobić z wiśni?

Wiśnie - czy znasz ich właściwości?

Pytanie 1 z 9
Kiedy dojrzewają wiśnie?
Wiśnie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.