Jak zrobić olejek lawendowy? Domowy sposób na olejek z lawendy. Zrób sam!

2023-06-18 13:52
Olejek lawendowy
Autor: GettyImages Olejek lawendowy

Jak zrobić samemu olejek lawendowy? Olejek lawendowy ze świeżych kwiatów lawendy można zrobić samemu i stosować w aromaterapii. Jak działa olejek z lawendy, jak go stosować? Teraz jest dobry moment na przygotowanie olejku lawendowego, bo lawenda właśnie kwitnie.

Spis treści

  1. Co to jest olejek lawendowy?
  2. Kiedy zbierać kwiatostany lawendy do przygotowania olejku?
  3. Olejek lawendowy - jakie ma właściwości?
  4. Na co i jak stosować olejek lawendowy?
  5. Olejek lawendowy w kosmetyce
  6. Jak zrobić olejek lawendowy?

Lawenda lekarska (lawenda wąskolistna) jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie, także w Polsce. Lawendę chętnie sadzimy w naszych ogrodach, ale także w pojemnikach ustawianych na balkonach czy tarasach. Jest roślina ozdobną, ale wykorzystujemy ją także w celach zdrowotnych.

Co to jest olejek lawendowy?

Olejek lawendowy (Oleum Lavandulae) powstaje przez destylację kwiatów lawendy parą wodną.

Kiedy zbierać kwiatostany lawendy do przygotowania olejku?

Kwiatostany lawendy zbiera się w lipcu lub w sierpniu, a następnie suszy w cieniu w temp. max. 35 st. C. Następnie od kwiatostanów odrzuca się szypułki, by otrzymać kwiaty lawendy (Flos Lavandulae).

Olejek lawendowy - jakie ma właściwości?

Olejek lawendowy stosuje się w aromaterapii - oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy: minimalizuje stany napięcia nerwowego, zmniejsza uczucie niepokoju oraz ułatwia zasypianie. Działa antydepresyjnie, przeciwlękowo oraz uspakajająco. Wykazuje też działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwpleśniowe. Olejek lawendowy odstrasza niektóre insekty, np. komary. To jeden z nielicznych olejków, które można aplikować bezpośrednio na skórę.

Na co i jak stosować olejek lawendowy?

Olejek lawendowy stosuje się w stanach napięcia nerwowego i uczucia niepokoju, gdyż wykazuje działanie uspokajające. Osobom chcącym się pozbyć napięciowego lub migrenowego bólu głowy radzi się posmarować skronie kropelką olejku lawendowego.

Z kolei osoby mające problemy z zasypianiem, powinny włożyć suszone kwiaty lawendy do płóciennego woreczka i trzymać go przy poduszce. Warto wiedzieć, że taki woreczek włożony do szafy to sprawdzony sposób na mole.

Olejek lawendowy można stosować nie tylko na uspokojenie, lecz także w przypadku zmęczenia i znużenia, by się pobudzić. Wówczas wystarczy na przykład spryskać skórę wodą toaletową przygotowaną na bazie lawendy.

Sam olejek można wcierać skórę, by przyśpieszyć regenerację naskórka, np. po ugryzieniu komarów, przy trądziku. Natomiast wtarty w skórę przy chorobie reumatycznej, zadziała przeciwbólowo. Olejek lawendowy można używać zewnętrznie także do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych. Należy jednak uważać, aby go nie przedawkować, gdyż przyjęcie zbyt dużej dawki doustnie może wywołać stan zapalny błony śluzowej żołądka i jelit. Natomiast wtarcie w skórę w zbyt dużej ilości może skutkować zaczerwienieniem i rozgrzaniem skóry.

Olejek lawendowy w kosmetyce

Olejek lawendowy jest szeroko wykorzystywany także w perfumerii i w kosmetyce. Na jego bazie wytwarza się perfumy, wody toaletowe i kompozycje zapachowe do aromatyzowania mydeł czy płynów do kąpieli. Poza tym olejek lawendowy służy do produkcji kremów i maści przeznaczonych do smarowania trudno gojących się ran.

Jak zrobić olejek lawendowy?

Aby samodzielnie zrobić olejek lawendowy, wystarczy wypełnić słoik świeżymi kwiatami lawendy, a następnie zalać je wcześniej podgrzanym w garnuszku olejkiem, np. ze słodkich migdałów. Następnie należy zakręcić szczelnie słoik i pozostawić na miesiąc w ciemnym i chłodnym miejscu, pamiętając by codziennie lekko nim potrząsnąć. Potem trzeba przecedzić zawartość słoika przez sitko. Powstały olejek lawendowy jest gotowy do użycia.

Przeczytaj też:

Jak sadzić lawendę w ogrodzie?

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają