Jiaogulan – ziele długowieczności: uprawa, właściwości, zastosowanie. Jak uprawiać jiaogulan?

2021-11-04 8:02

Jiaogulan od wieków znane jest jako „ziele długowieczności”. Roślinę tę można (i warto) uprawiać w mieszkaniu, ogrodzie lub na balkonie. Podpowiadamy jak uprawiać jiaogulan. Poznaj właściwości i zastosowanie ziela długowieczności.

Jiaogulan – ziele długowieczności
Autor: GettyImages Jiaogulan – ziele długowieczności

Jiaogulan (łac. Gynostemma pentaphyllum) to wieloletnie pnącze należące do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Zazwyczaj podczas sezonu osiąga 2 –3 m wysokości. Gatunek ten z wyglądu (szczególnie pod względem kształtu liści) może przypominać winobluszcz pięciolistkowy, jest jednak od niego delikatniejszy. Roślinę z powodzeniem można można uprawiać w pojemnikach na balkonie czy tarasie albo w ogrodzie.

Spis treści

  1. Jiaogulan wymagania i uprawa
  2. Jiaogulan uprawa z nasion
  3. Rozmnażanie ziela długowieczności przez sadzonki pędowe
  4. Właściwości zdrowotne ziela długowieczności
  5. Jak stosować jiaogulan?

Jiaogulan jest jednak ceniony nie ze względów dekoracyjnych, lecz praktycznych. W medycynie chińskiej to znany od tysięcy lat lek. Spożywanie herbatek z liści i pędów jiaogulanu, zwanego zielem długowieczności, wpływa dobroczynnie na wiele funkcji w organizmie: zabiega osłabieniu, wzmaga koncentrację, poprawia pracę serca i obniża poziom cholesterolu.

Jiaogulan wymagania i uprawa

Jiaogulan lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego, zbyt silne nasłonecznienie może bowiem roślinie szkodzić. Najodpowiedniejsze w ogrodzie są wystawy: wschodnia i zachodnia. Roślina preferuje żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Dla utrzymania prawidłowego wzrostu wymaga regularnego cięcia i podpór.

Ziele długowieczności w polskich warunkach klimatycznych może zimą przemarzać (nawet mimo stosowania osłon), dlatego najefektywniej prowadzić uprawę w dużych pojemnikach. Wtedy od wiosny do jesieni roślinę ustawia się w ogrodzie lub na balkonie, a przed nadejściem mrozów przenosi się ją do stosunkowo chłodnego pomieszczenia. W zimowym okresie roślina przechodzi w stan spoczynku – wtedy należy ograniczyć podlewanie. Wiosną natomiast roślinę trzeba przyciąć kilka do kilkunastu centymetrów nad ziemią.Przy uprawie pojemnikowej ważne jest regularne podlewanie. Gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna, jednak nie można zalewać rośliny (prowadzi to do gnicia korzeni). Jiaogulan warto nawozić od wiosny do końca lata nawozami wieloskładnikowymi.  Liście (lub ziele) jiaogulanu można pozyskiwać z rośliny przez cały sezon - w miarę potrzeb.

Przeczytaj też:

Uprawa ziół w domu. Jak sadzić zioła kupione w markecie żeby zatrzymać je na dłużej? >>>

Jiaogulan uprawa z nasion

Nasiona jiaogulanu wysiewa się od wiosny do lata, do dużych skrzyń, na głębokość 3–5 mm. Przed siewem warto je przez dobę moczyć w letniej wodzie. Przez najbliższe kilka miesięcy (wschody mogą pojawić się dopiero po 10–12 tygodniach) należy zadbać, aby podłoże było stale wilgotne. Skrzynie ustawia się w ciepłym, słonecznym miejscu. Później młode sadzonki jiaogulanu warto wysadzić pojedynczo do większych donic.

Rozmnażanie ziela długowieczności przez sadzonki pędowe

Ziele długowieczności można łatwo rozmnażać pobierając kilkucentymetrowe sadzonki. Wystarczy na pewien czas umieścić je w wodzie, aby ukorzeniły się. Następnie trzeba wysadzić je do pojemników i pielęgnować jak dorosłe okazy.

Warzywa dyniowate - gatunki, uprawa w ogrodzie, wykorzystanie warzyw dyniowatych >>>

Właściwości zdrowotne ziela długowieczności

Jiaogulan ma podobny skład chemiczny jak żeń-szeń, choć zawiera więcej związków działających leczniczo. Są to m.in. saponiny, kwas foliowy, witaminę C, E, A, witaminy z grupy B oraz sole mineralne (fosfor, potas, żelazo, cynk, miedź, mangan).

W przypadku jiaogulanu nie wykorzystuje się korzenia, lecz liście z fragmentami pędów. Napary z gynostemmy mogą być stosowane jako panaceum na różnorakie dolegliwości. Przede wszystkim jest to lek wzmacniający odporność organizmu, koncentrację, siły witalne i pomagający w walce z bezsennością. Dodatkowym autem jest fakt, że roślina wykazuje także działanie przeciwutleniające, przeciwzapalnie i antystresowe.

Jak stosować jiaogulan?

Liście i pędy jiaogulanu parzy się jak herbatę. Różnica polega na tym, że napar pozostawia się pod przykryciem na 15–30 minut, aby działał możliwie najefektywniej. Jednorazowa dawka surowca (może być świeży, rozdrobniony, suszony lub sproszkowany) wynosi kilka gramów. Z gynostemmy można sporządzać także nalewki (działają skuteczniej, bowiem są produkowane na bazie alkoholu) lub jej liście dodawać jako przyprawę do różnych potraw.

Poznaj inne egzotyczne warzywa i zioła, które możesz uprawiać na balkonie:

Musztardowiec (Brassica juncea)- uprawa w domu i na balkonie >>>

Azteckie ziele (Lippia dulcis) - uprawa, właściwości, zastosowanie >>>

Ketmia jadalna (piżmian jadalny, okra, Abelmoschus esculentus) - wymagania, uprawa, zastosowanie >>>

Klajtonia przeszyta (Claytonia perfoliata) - uprawa w ogrodzie i na balkonie >>>

Gąbczak walcowaty – jak uprawiać go na balkonie? Jak wykorzystywać? >>>

Zioła w domu i na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.