Nawożenie roślin balkonowych. Kiedy, czym i jak nawozić kwiaty na balkonie

2019-06-21 12:24

Aby rośliny balkonowe były zdrowe i obficie kwitły, konieczne jest ich nawożenie. Podpowiadamy, kiedy, czym i jak nawozić kwiaty balkonowe. Nawozy do zasilania roślin balkonowych.

Popularne begonie, pelargonie, surfinie i inne lubiane rośliny balkonowe kwitnące od wiosny do późnego lata są tradycyjną już ozdobą naszych letnich salonów. Obfite kwitnienie i atrakcyjne barwy i kształty kwiatów lub liści zachęcają do zakupu oraz sadzenia roślin na balkonach i tarasach. Jednak, aby rośliny te kwitły intensywnie przez cały sezon, nie mogą być pozostawione same sobie lub jedynie podlewane. Niezbędne będzie zapewnienie im właściwych warunków uprawy, a przede wszystkim regularnego zasilania odpowiednimi nawozami.

Większość popularnych w naszym kraju tzw. kwitnących roślin balkonowych pochodzi ze stref klimatycznych, gdzie panuje łagodna, słoneczna pogoda i ciepły klimat. Potrzebują one zasobnej w składniki pokarmowe gleby, dzięki czemu będą czerpały energię do obfitego kwitnienia. W związku z tym musimy pamiętać, że zapewnianie im warunków, jak najbardziej zbliżonych do ich potrzeb, to podstawa udanej uprawy. Będą więc potrzebowały również (mniej lub bardziej) słonecznego stanowiska oraz właściwego nawadniania i odżywiania.

>>Przeczytaj też: Rośliny balkonowe o ozdobnych liściach wypełniające kompozycje w pojemnikach

Nawożenie roślin balkonowych
Autor: GettyImages Nawożenie roślin balkonowych to ważny zabieg pielęgnacyjny

Kiedy i jak nawozić kwiaty na balkonie?

Nawożenie roślin balkonowych trzeba wykonywać systematycznie, ponieważ składniki pokarmowe z podłoża (którego w pojemnikach nie jest dużo) są szybko przyswajane przez rośliny, a także wypłukiwane przez wodę w czasie podlewania (lub deszczów). W przypadku roślin kwitnących, ale także ozdobnych z liści, szczególnie ważne jest dostarczanie nie tylko azotu, ale także potasu i fosforu (te pierwiastki zapewniają obfite kwitnienie) oraz mikroelementów, takich jak na żelazo, magnez czy mangan, dzięki którym rośliny są ładnie wybarwione.

Najlepiej jest zasilać rośliny balkonowe średnio raz w tygodniu – szczególnie na początku sezonu oraz w jego trakcie, podczas obfitego kwitnienia.

Czym nawozić rośliny balkonowe: nawozy

W sprzedaży znajdziemy nawozy do roślin w różnych formach – najczęściej uniwersalne mineralne sypkie (krystaliczne) lub płynne.

  • Nawozy sypkie zwykle po prostu rozrzuca się w odpowiedniej dawce na powierzchni ziemi wokół rośliny. W tym przypadku trzeba jednak bardzo uważać, aby nie posypywać nawozem liści i innych części roślin, bo w ten sposób można je poparzyć.
  • Zdecydowanie wygodniejsze (bezpieczniejsze) jest stosowanie nawozów płynnych, rozpuszczalnych w wodzie. Zalecaną przez producenta dawkę środka po prostu dodajemy do wody w czasie podlewania i problem z głowy.

Obok nawozów uniwersalnych można obecnie zastosować także nawozy dedykowane dla konkretnych grup lub nawet gatunków roślin. Posiadają one w swym składzie specjalnie wyselekcjonowane składniki odżywcze, potrzebne dla danej rośliny. I tak np. znajdziemy nawóz dla surfinii, dla pelargonii, dla kwitnących roślin balkonowych, naturalne nawozy humusowe itp.

Oprócz nawozów stosowanych stale przez cały sezon można skorzystać z produktów nowszej generacji – tzw. nawozów długo działających. Występują one w formie tzw. otoczkowanej, uwalniającej składniki pokarmowe z gleby nawet do 6 miesięcy, co oznacza, że wystarczy zastosować je raz w sezonie!
Możemy spotkać także nawozy w formie aplikatorów lub pałeczek nawozowych, które umieszczone w glebie przy krawędzi doniczki, zasilają rośliny przez okres 1-3 miesięcy. Tego typu nawozy znajdziemy w ofercie większości sklepów ogrodniczych.

Warto wiedzieć

1. Po zastosowaniu nawozów sypkich zawsze podlać roślinę.
2. Nie należy przekraczać dawek nawozów zalecanych przez producenta. Lepiej stosować zasadę – lepiej mniej niż za dużo.
3. Rośliny wieloletnie w donicach (drzewa, krzewy, byliny) nawozimy od wiosny do połowy sierpnia. Po tym terminie zasilamy jej jedynie potasem i fosforem, aby zdążyły się przygotować do spoczynku zimowego.

Nawożenie roślin wieloletnich na balkonie

Na tarasach i balkonach coraz częściej uprawiamy nie tylko zielne rośliny kwitnące, ale także wiele gatunków drzew, krzewów i krzewinek ozdobnych. Nikogo nie dziwi dziś przecież ogród w donicach, złożony na przykład z karłowych kosodrzewin, hortensji, wrzosów, rododendronów, ozdobnych traw, bylin, ziół, czy całej gamy popularnych iglaków. Rośliny takie przede wszystkim muszą mieć zapewnioną odpowiedniej wielkości doniczkę i podłoże niezbędne do udanej uprawy danego gatunku.

W przypadku roślin balkonowych wieloletnich najlepiej postawić na zasilanie nawozami przeznaczonymi do konkretnej grupy roślin (np. nawozy dla roślin ogrodowych, dla roślin wrzosowatych, dla iglaków itd.). Bardzo dobrym wyborem będzie tutaj także sięgniecie po nawozy długo działające otoczkowane, które (zmieszane z podłożem w czasie sadzenia) w sposób bezpieczny i regularny będą uwalniały składniki odżywcze przez większość sezonu.

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
O autorze
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz
Maciej Aleksandrowicz - specjalista w zakresie zieleni, instruktor, koordynator szkoleń ogrodniczych, autor porad i artykułów o tematyce ogrodniczej. Absolwent szczecińskiej Akademii Rolniczej - jego specjalność to drzewa i krzewy ozdobne oraz kształtowanie terenów zieleni. Pracował w szkółkach roślin ozdobnych oraz firmach ogrodniczych. Współpracował z architektami krajobrazu przy opracowaniach związanych z inwentaryzacją i planowaniem zieleni. Od 2011 roku stale współpracuje z portalami ogrodniczymi, redakcjami czasopism branżowych jako ekspert, redaktor współpracujący, autor tekstów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają