Jak często podlewać kwiaty doniczkowe zimą? Czy naprawdę konieczne jest ograniczanie podlewania?

2024-01-12 8:17
Podlewanie roślin doniczkowych
Autor: GettyImages Chociaż zimą wiele roślin doniczkowych przechodzi okres spoczynku, to o ich podlewaniu nie należy zapominać

Podlewanie roślin doniczkowych zimą należy ograniczyć. Tak mówi jedna z reguł pielęgnacji roślin doniczkowych. Ale czy zawsze zimą należy ograniczyć podlewanie roślin pokojowych? Podpowiadamy, jak podlewać rośliny doniczkowe zimą.

Spis treści

  1. Czy zimą należy ograniczać podlewanie roślin doniczkowych?
  2. Kiedy podlewać rośliny doniczkowe zimą?
  3. Rośliny doniczkowe a wilgotność powietrza zimą

Czy zimą należy ograniczać podlewanie roślin doniczkowych?

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach zimą powinny przechodzić w tzw. stan spoczynku. W tym okresie wzrost roślin jest spowolniony i nie wymagają one intensywnego podlewania. Stan spoczynku rośliny doniczkowe powinny jednak przejść w chłodnych pomieszczeniach. W takich warunkach rośliny pokojowe potrzebują tylko niewielkiego podlewania.

Jednak zazwyczaj temperatura panująca zimą w naszych mieszkaniach jest dość wysoka, a to za sprawą centralnego ogrzewania. Często nie mamy możliwości przeniesienia na zimowe miesiące naszych roślin doniczkowych do pomieszczeń, w których panuje niższa temperatura. Poza tym rośliny te mają zdobić nasze wnętrza, a nie czekać na wiosnę zmagazynowane w chłodnym pokoju.

Zatem większość kwiatów doniczkowych uprawianych w mieszkaniach praktycznie nie przechodzi zimą okresu spoczynku i nie należy drastycznie ograniczać ich podlewania w tym okresie.

Ilość wody, którą potrzebują rośliny pokojowe, zależy przede wszystkim od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym przebywają: im jest ona wyższa, tym więcej potrzeba wody.

Kiedy podlewać rośliny doniczkowe zimą?

Zanim podlejemy rośliny trzeba sprawdzić stan wilgotności podłoża: jeśli palcem wyczuwamy, że ziemia w doniczce jest wilgotna, to roślin nie trzeba podlewać. Natomiast gdy ziemia w doniczce jest sucha, trzeba wlać wodę. Podłoże w doniczce nigdy nie powinno być całkowicie przesuszone, ale z drugiej strony nie może też być stale mokre. Roślinom mniej szkodzi przesuszenie niż zalanie korzeni. Po podlaniu zawsze trzeba usunąć nadmiar wody z podstawki. Zimą mniej podlewamy wszystkie kaktusy i sukulenty.

Rośliny doniczkowe a wilgotność powietrza zimą

Zima nie można więc zaniedbywać podlewania rośliny doniczkowych. Równie ważna, jak zawartość wody w podłożu w doniczce, jest wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których ustawiliśmy rośliny. Zimą dla naszego komfortu ogrzewamy domy i mieszkania, dzięki czemu jest w nich ciepło, ale też sucho. Niska wilgotność powietrza nie jest korzystna dla wielu roślin uprawianych w doniczkach. Może doprowadzić do zasychania brzegów liści, a nawet do przesychania całych roślin. Pielęgnując rośliny doniczkowe zimą pamiętajmy także o podniesieniu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Przeczytaj o sprawdzonych sposobach zwiększenia wilgotności powietrza wokół roślin.

Przeczytaj też:

Domowy ogród. Podlewanie roślin doniczkowych zimą

Zielone rośliny doniczkowe - sprawdź, czy rozpoznasz je wszystkie!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
widliczka martensa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają