Jak chronić rośliny doniczkowe przed chorobami i szkodnikami

2014-12-29 11:04

Aby rośliny doniczkowe zdobiły nasze mieszkania należy je odpowiednio pielęgnować oraz chronić przed chorobami i szkodnikami. Podpowiadamy, co zrobić, aby nasze pokojowe kwiaty doniczkowe były zdrowe. Ochrona roślin doniczkowych przed szkodnikami i chorobami.

Przędziorki
Autor: www.thinkstockphotos.com Pajęczynka na liściach świadczy o obecności przędziorków - szkodników roślin

Kupując nową roślinę doniczkową do domu, oczami wyobraźni widzimy, jak pięknie zdobi nasz dom. Często – myśląc, że to najlepsze rozwiązanie – wybieramy dla niej miejsce wśród innych roślin, w dość dużej grupie zieleni. I wcale nie przeszkadza nam, że na okiennym parapecie zrobiło się tłoczno, a rośliny rywalizują o światło, dwutlenek węgla, wilgoć. Gdy jednak zauważymy, że zielone do tej pory liście roślin pokryły się plamami, by po chwili zacząć żółknąć i – mimo naszych usilnych starań – stopniowo opadać, to szukamy przyczyn tego stanu: dokładnie oglądamy liście, sprawdzamy podłoże (czy nie jest za sucho bądź zbyt mokro). I nagle okazuje się, że nasze rośliny są chore!

Przyczyny chorób kwiatów doniczkowych

Jeśli stan naszych roślin doniczkowych nie jest idealny, to albo źle je pielęgnowaliśmy, albo zostały zaatakowane przez szkodniki bądź choroby roślin. Często jesteśmy sobie winni sami, bo kupując roślinę nie sprawdziliśmy jej stanu zdrowotnego (obecności szkodników bax objawów chorób), a w mieszkaniu nie stworzyliśmy odpowiednich dla danego gatunku warunków. Do tego na wypełnionym roślinami parapecie zabrakło swobodnego przepływu powietrza, a gęsto ustawione kwiaty wytworzyły mikroklimat sprzyjający rozwojowi chorób i wędrówkom szkodników.

Jak chronić rośliny doniczkowe przed szkodnikami i chorobami

Kupując roślinę doniczkową pamiętajmy o jej dokładnej lustracji. Trzeba sprawdzić podłoże czy nie jest przesuszone, i korzenie – czy nie mają za mokro co może stać się przyczyną ich gnicia. Dokładnie oglądamy liście, łodygi i kwiaty – czy nie występują na nich zmiany chorobowe (np. brunatne plamy, mączysty nalot, więdnięcie). Jeśli rosliny zostały zaatakowane przez szkodniki, to na liściach i pędach widać oznaki ich żerowania (np. żółte przebarwienia, liście zwijają się i opadają, widoczna pajęczynka).
W domu stawiamy kwiaty we właściwym dla nich miejscu: gatunki cieniolubne w cieniu, a te lubiące słońce w słońcu. Zapewniamy roślinom odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza (szczególnie w okresie zimowym, gdy dogrzewamy mieszkanie). Stwarzamy przestrzeń wokół pojedynczych egzemplarzy, by była swobodna cyrkulacja powietrza. Zgodnie z zaleceniami zasilamy rośliny nawozami, podlewamy, przecieramy liście wilgotną ściereczką, usuwamy suche części.

Przędziorki
Autor: www.thinkstockphotos.com Pajęczynka na liściach świadczy o obecności przędziorków - szkodników roślin
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.