Róża chińska domowa, czyli hibiskus doniczkowy - jak pielęgnować różę chińską w domu?

2023-11-28 14:48

Róża chińska, znana także jako hibiskus doniczkowy, to piękna i dekoracyjna, ale też duża i dość wymagająca roślina. Dlatego przed zakupem warto poznać bliżej zasady uprawy róży chińskiej w domu, by móc zapewnić jej odpowiednie warunki.

Niewiele roślin doniczkowych może pochwalić się tak pięknymi i okazałymi kwiatami jak róża chińska, nazywana też ketmią lub hibiskusem (łac. Hibiscus). Gatunek ten zaliczany jest do rodziny ślazowatych (Malvaceae) i pochodzi z Azji, ale obecnie nie występuje już w stanie dzikim, dlatego można go spotkać jedynie w uprawie doniczkowej, a w cieplejszych rejonach świata także ogrodowej.

Spis treści

  1. Róża chińska domowa - jak wygląda?
  2. Róża chińska - warunki uprawy w domu
  3. Czego nie lubi róża chińska?
  4. Róża chińska domowa pielęgnacja
  5. Ciekawe odmiany domowej róży chińskiej

Róża chińska domowa - jak wygląda?

Róża chińska, czyli hibiskus doniczkowy to rozłożysty i okazały krzew, dorastający do ponad 2 m wysokości i posiadający sztywne, rozgałęzione pędy. Przez cały rok jego ozdobą są duże, zielone, błyszczące, jajowate liście, ale od późnej wiosny do jesieni (maj-październik) na pierwszy plan wysuwają się niezwykle dekoracyjne, kolorowe, lejkowate kwiaty. Swoją urodę zawdzięczają dużym, rozłożystym płatkom korony oraz mocno wyeksponowanemu, wystającemu słupkowi z wianuszkiem żółtych lub kremowych pręcików na szczycie.

U gatunku kwiaty są zwykle pojedyncze i mają różową lub czerwoną barwę, ale u odmian ozdobnych mogą być także półpełne lub pełne i występować w całej gamie kolorystycznej: od białych, przez żółte, pomarańczowe, kremowe, różowe, czerwone, aż po dwukolorowe.

Żywotność pojedynczego kwiatu róży chińskiej to tylko jeden dzień, ale ponieważ w sezonie pąki kwiatowe rozwijają się sukcesywnie, kwiaty możemy podziwiać niemal bez przerwy przez kilka miesięcy. Jeśli jednak chcemy cieszyć się ich urodą, o roślinę musimy odpowiednio zadbać, gdyż jest dość wymagająca i kapryśna.

Róża chińska - warunki uprawy w domu

Róża chińska oczekuje przede wszystkim bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska uprawy (silne promienie słoneczne mogą poparzyć delikatne liście), niezbyt dużej doniczki oraz żyznej, przepuszczalnej, próchniczej ziemi o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH.

Ponieważ róża chińska nie znosi suszy ani też mokrego podłoża, potrzebuje systematycznego, ale umiarkowanego podlewania, a ze względu na bujny wzrost, duże liście i okazałe kwiaty, również odpowiedniego nawożenia w okresie wegetacyjnym (najlepiej płynnymi nawozami dla roślin kwitnących). Jeśli ma obficie kwitnąć, musi mieć też zapewnioną dość wysoką temperaturę latem (22-25 st. C) i umiarkowaną zimą.

Przeczytaj też:

Czego nie lubi róża chińska?

Decydując się na uprawę hibiskusa w domu, musimy jednak pamiętać, że jest on dość wrażliwy na błędy uprawowe i na niewłaściwe warunki reaguje spadkiem odporności, brakiem kwitnienia lub masowym zrzucaniem liści. Hibiskus nie toleruje:

  • zimnych przeciągów,
  • zbyt dużych pojemników,
  • częstego przesadzania,
  • przelewania,
  • suszy,
  • przesuszonego powietrza (wymagane jest spryskiwanie liści wodą lub umieszczenie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza),
  • poruszania i przestawiania (roślina jest wrażliwa na dotyk i potrącana lub przestawiana, bardzo szybko zrzuca kwiaty oraz pąki kwiatowe).

Przeczytaj też:

Róża chińska domowa pielęgnacja

W sezonie hibiskus może stać w mieszkaniu lub na balkonie, ale od listopada do stycznia należy go przenieść do niezbyt ciepłego i widnego pomieszczenia, gdzie będzie mógł przejść potrzebny do prawidłowego rozwoju okres spoczynku. Takim miejscem może być na przykład oszklona, umiarkowanie ciepła weranda, gdzie temperatura wynosi 15-18 st. C (poniżej 10 st. C roślina zacznie zrzucać liście).

Wczesną wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji, warto przyciąć hibiskusa. Zabieg nie tylko sprzyja obfitszemu kwitnieniu, ale także pozwala na ładne zagęszczenie i zachowanie bardziej zwartego, kompaktowego pokroju rośliny.

Pod koniec zimy (w lutym) różę chińską należy stopniowo przyzwyczajać do wyższych temperatur, a następnie przenieść do mieszkania. W tym czasie trzeba też coraz częściej ją podlewać i wznowić nawożenie.

Gdy na zewnątrz temperatura się ustabilizuje i minie ryzyko wiosennych przymrozków, doniczkę z różą chińską można również wystawić na balkon lub taras, a nawet wynieść do ogrodu (w miejsce widne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem), gdyż świeże powietrze i duża ilość światła, dobrze wpływają na jej rozwój i kwitnienie. Wtedy jednak trzeba systematycznie kontrolować wilgotność podłoża w doniczce i w razie potrzeby częściej roślinę podlewać, gdyż powietrze i słońce szybciej niż w mieszkaniu wysuszają ziemię.

Przeczytaj też:

Ciekawe odmiany domowej róży chińskiej

Ze względu na swoje rozmiary i okazały pokrój, hibiskus nie nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi roślinami i najokazalej prezentuje się jako soliter. Do niedawna najbardziej popularne były jego odmiany o pojedynczych kwiatach w kilku podstawowych kolorach, obecnie jednak większym zainteresowaniem cieszą się liczne odmiany ozdobne, zachwycające kształtem i barwą kwiatów. Do najciekawszych należą między innymi:

  • 'Crown of Bohemia' - odmiana o kwiatach półpełnych, dwukolorowych, żółto-pomarańczowych, osiąga 2-3 m wysokości,
  • 'Scarlet Giant' - odmiana o kwiatach pojedynczych, dużych, czerwonych,
  • 'Lady Cilento' - odmiana o czerwono-żółtych kwiatach,
  • 'Apollo' - odmiana o kwiatach dwukolorowych: żółto-pomarańczowych,
  • 'Cooperii' - odmiana o czerwonych kwiatach i pstrych, zielono-białych liściach,
  • 'Koenig' - odmiana o żółtych, pełnych kwiatach,
  • 'Boreas White' - odmiana o kwiatach białych z bordowym oczkiem,
  • 'Caleb - odmiana o kwiatach pomarańczowych z pofalowanymi brzegami płatków.

Przeczytaj też: Ketmia syryjska, czyli hibiskus ogrodowy – najładniejsze odmiany hibiskusa do ogrodu

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium
Rośliny doniczkowe - jak je kupować? Poradnik
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają