Granat w doniczce – jak uprawiać granat w domu. Uprawa granatu

2015-10-15 12:42

Granat właściwy to roślina egzotyczna, która rodzi jadalne owoce. Granat nadaje się do domowej uprawy pojemnikowej. Podpowiadamy, jak uprawiać granat w donicach. Uprawa granatowca właściwego w domu. Warunki uprawy granatowca.

Jedną z ciekawszych roślin egzotycznych uprawianych doniczkach jest granat właściwy (granatowiec właściwy, łac. Punica granatum). Gatunek pochodzi głównie z południowych rejonów Europy, dlatego w naszym klimacie jego całoroczna uprawa w gruncie nie jest możliwa. Granatowca można natomiast z powodzeniem uprawiać w mieszkaniach, gdzie po zapewnieniu odpowiednich warunków będzie obficie kwitł i owocował.

Uprawa granatu w doniczce

W naturze granaty osiągają wysokość 3–4 m i mają pokrój luźnego krzewu. W uprawie pojemnikowej nie rosną aż tak duże, ale krzewią się dość intensywnie, dlatego lepiej zdecydować się na odmianę karłową – np. ‘Nana’, dorastającą do 1,5–2 m wysokości – która ma bardziej kompaktowy pokrój. W uzyskaniu formy zwartego krzewu, pomoże nam także uszczykiwanie wierzchołków pędów u młodych sadzonek.Chociaż granat znosi przycinanie bardzo dobrze, z cieciem dorosłej rośliny należy być jednak ostrożnym, gdyż kwiaty i owoce tworzą się głównie na pędach jednorocznych, dlatego przez nadmierne ciecie możemy całkowicie pozbawić granatowca kwiatów w danym sezonie.

Uprawa granatu: kwitnienie i owocowanie

Granat w odpowiednich warunkach może zakwitać już w drugim, a nawet pierwszym roku uprawy, zawiązując bardzo liczne, niezwykle dekoracyjne, koralowo-pomarańczowe kwiaty. Gatunek jest rośliną jednopienną, a jego kwiaty są obupłciowe, choć najczęściej obcopylne. Z tego względu dość łatwo można doczekać się własnych owoców, chociaż w stosunku do ilości kwiatów będzie ich bardzo niewiele. Owocowaniu można nieco pomóc, przenosząc pędzelkiem pyłek pomiędzy poszczególnymi kwiatami. Aby jednak doczekać się kwiatów i owoców, należy zapewnić granatowi bardzo dużo światła i ciepła. Z tego względu, doniczkę z rośliną najlepiej ustawić na parapecie południowego okna, a latem wynieść na taras lub balkon, umieszczając w miejscu zacisznym, ciepłym i słonecznym.

Uprawa granatu w doniczce: pielęgnacja rośliny

Granaty dobrze znoszą przejściową suszę, są natomiast wrażliwe na zalanie, dlatego trzeba podlewać je umiarkowanie, niewielkimi dawkami wody. Podlewanie należy ograniczać szczególnie we wrześniu, gdyż w tym czasie roślina zaczyna przygotowywać się do zimowania, stopniowo tracąc wszystkie liście. Na czas spoczynku (od października do lutego), granatowca należy umieścić w chłodnym pomieszczeniu (8–10 st. C), w którym temperatura nie będzie spadać poniżej 5 st. C i ograniczyć podlewanie do całkowitego minimum. Wczesną wiosną, kiedy granat ponownie zaczyna podejmować wegetację, należy wznowić regularne podlewanie, a doniczkę przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej. Wiosna to również dokonały okres na pobieranie z rośliny sadzonek pędowych, które można ukorzenić, uzyskując kolejne krzewy granatowców.

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają