Te rośliny ozdobią ogród zimą - mają kolorowe pędy, dekoracyjną korę albo ozdobne owoce

2023-12-07 16:05

Aby zimowy ogród prezentował się ciekawie, warto posadzić w nim rośliny ozdobne zimą. Poznajcie rośliny ogrodowe, które mają kolorowe pędy, dekoracyjną korę, ozdobne owoce oraz rośliny zimozielone - wszystkie one to świetna zimowa dekoracja ogrodu.

Zimowy ogród wydaje się smutny i ponury, szczególnie gdy brakuje śniegu. Ale jeśli posadzimy w nim odpowiednie gatunki roślin, może być piękny i atrakcyjny cały rok. Od wiosny do jesieni jego ozdobą są kolorowe kwiaty i dekoracyjne liście, natomiast zimą barwne owoce, ciekawe pędy lub oryginalna kora drzew i krzewów. Po zakończeniu sezonu główną atrakcją ogrodu stają się rośliny o ozdobnych owocach. Wiele z tych roślin utrzymuje owoce jeszcze długo po pierwszych przymrozkach, dzięki czemu wspaniale prezentują się na tle białego śniegu.

Spis treści

  1. Rośliny o ozdobnych owocach
  2. Rośliny o dekoracyjnych pędach
  3. Rośliny o dekoracyjnej korze
  4. Rośliny zimozielone
  5. Zimowa ozdoba ogrodu: suche kwiatostany bylin

Rośliny o ozdobnych owocach

Do najpiękniejszych roślin ogrodowych o ozdobnych owocach należą:

Ciekawą, choć utrzymująca swoje oryginalne owoce tylko do pierwszych mrozów rośliną, jest też pięknotka Bodiniera. Jej okrągłe, liczne jagody mają niezwykły, fioletowo-lilowy kolor, dlatego mimo niewielkiej trwałości, powinny znaleźć się w każdym ogrodzie.

Uprawiając w ogrodzie rośliny o ozdobnych owocach musimy jednak pamiętać, że niektóre z nich to gatunki dwupienne (ostrokrzew, rokitnik), dlatego jeśli chcemy doczekać się ich owocowania, trzeba posadzić blisko siebie zarówno egzemplarze żeńskie (wydające owoce), jak i męskie - inaczej nie dojdzie do zapylenia kwiatów i zawiązania owoców.

Rośliny o dekoracyjnych pędach

    Kolejna grupa roślin ozdobnych zimą, to rośliny o dekoracyjnych pędach. Wśród nich pierwsze miejsce zajmują derenie, które po opadnięciu liści prezentują przepiękne, intensywnie ubarwione pędy w kolorze czerwonym (dereń biały np. odmiany 'Sibirica' i 'Elegantissima'), żółtym (dereń rozłogowy np. odmiany 'Flaviramea' i 'Silver and Gold') lub pomarańczowym (dereń świdwa np. odmiana 'Midwinter Fire'). Kolorowe pędy dereni, można dodatkowo urozmaicić intensywnie zielonymi pędami żarnowca miotlastego.

    O dekoracyjności pędów nie musi jednak świadczyć wyłącznie ich barwa, gdyż istnieje kilka gatunków roślin o pędach tak oryginalnych, że mimo mało wyrazistego koloru, zwracają na siebie uwagę każdego, kto tylko ma okazję je oglądać.

    Jedną z najciekawszych roślin o pędach w oryginalnym kształcie jest leszczyna pospolita odmiana 'Contorta', której pogięte i fantazyjnie poskręcane pędy najpiękniej prezentują się w stanie bezlistnym, a w szczególności na przedwiośniu (w lutym i marcu), kiedy dodatkowo zdobią je wiszące, kotkowate kwiaty.

    Podobne, pokręcane i powyginane pędy prezentuje także popularna wierzba mandżurska, której pędy chętnie wykorzystywane są w bukieciarstwie.

    Pędami o oryginalnym i nietypowym kształcie mogą się też pochwalić takie rośliny jak: modrzew japoński odm. 'Diana', wierzba sachalińska odm. 'Sekka' (pędy spłaszczone, o wstęgowatym kształcie), robinia akacjowa odm. 'Tortuosa', bez czarny 'Monstrosa', brzoza brodawkowata 'Spider Alley' czy głóg jednoszyjkowy 'Flexuosa'.

    Wierzba mandżurska
    Autor: GettyImages Wierzba mandżurska 'Tortuosa'

    Rośliny o dekoracyjnej korze

    Obok kolorowych i ciekawych pędów, ozdobą ogrodu mogą być też rośliny o dekoracyjnej korze. U poszczególnych gatunków kora może być:

    • kredowobiała - np. brzoza brodawkowata i papierowa oraz brzoza pożyteczna odm. 'Doorenbos' i 'Long Trunk',
    • ozdobiona kontrastowo ubarwionymi prążkami, plamami czy cętkami - platan klonolistny, klon pensylwański, Dawida i zielonokory, klon okazały 'Red Flamingo', stewarcja kameliowata,
    • może posiadać ciekawe wypustki, np. w postaci skrzydełek - trzmielina oskrzydlona i korkowa,
    • może też w ciekawy sposób łuszczyć się płatami - klon strzępiastokory, o ciekawej, łuszczącej się, pomarańczowo-brązowej korze, brzoza nadrzeczna i dahurska, brzoza biała chińska.

    Rośliny zimozielone

    W zimowym ogrodzie obowiązkowo powinny się też znaleźć rośliny zimozielone, których liście lub igły będą wspaniale prezentować się na tle białego śniegu i znakomicie ożywią krajobraz. Część z nich to wprawdzie rośliny niezbyt odporne na niskie temperatury i możliwe do uprawy jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, na osłoniętych stanowiskach (bukszpan wiecznie zielony, hebe, pierisi japoński, irga Dammera, kiścień wawrzynowaty, kalmia szerokolistna, berberys Juliany i brodawkowaty, trzmielina Fortunea, laurowiśnia wschodnia, mahonia pospolita), ale są też takie, które mimo chłodów będą dobrze prezentować się w ogrodzie przez całą zimę (żywotniki zachodnie, jałowce, sosny, jodła pospolita, gęsiówka kaukaska, bergenia sercolistna, turzyca pospolita, kostrzewa sina, wrzosiec krwisty, bluszcz pospolity, ostrokrzew Maservy, runianka japońska, barwinek pospolity).

    Zimowa ozdoba ogrodu: suche kwiatostany bylin

    Ciekawą i niebanalną ozdobą zimowego ogrodu mogą być też zaschnięte kwiatostany roślin ozdobnych i traw. Pokryte szronem lub śniegiem, będą wyglądać wyjątkowo malowniczo i romantycznie (nawłoć, hortensja bukietowa, jeżówka purpurowa, mikołajek, rozchodnik okazały, szczeć, przegorzan, kwitnące trawy, np. rozplenica, miskant), dlatego jesienią, po przekwitnieniu roślin, warto pozostawić ich kwiatostany w ogrodzie aż do wiosny (z wyjątkiem egzemplarzy chorych).

    Przeczytaj też:

    Zima w ogrodzie
    Autor: www.thinkstockphotos.com Zimą ogród może wyglądać bajecznie, także za sprawą traw ozdobnych
    Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    Nasi Partnerzy polecają

    Materiał Partnerski

    Materiał sponsorowany