Wiosenne prace w ogrodzie: trawnik

2013-02-12 12:44

Wiosenne prace w ogrodzie przy trawniku zaczynamy od wygrabienia, usunięcia zanieczyszczeń i filcu. Potem trzeba trawnik nawieźć, przyciąć i odchwaścić. Na koniec dosiewamy nasiona traw w powstałe po zimie puste miejsca.

Wioenne prace w ogrodzie: usuwanie zanieczyszczeń i filcu z trawnika

Wiosenną pielęgnację zaczynamy od wygrabienia trawnika ostrymi grabiami. Nie tylko po to, by usunąć suche źdźbła trawy czy naniesione zimą liście i inne zanieczyszczenia, ale także by przerwać rozłogi i splątane pędy traw. Tworzą one tuż przy ziemi tak zwany filc – zbitą warstwę, która nie przepuszcza powietrza i zatrzymuje wodę, sprzyja też rozwojowi chorób grzybowych. Jeżeli warstwa filcu jest gruba (zdarza się to szczególnie na starszych trawnikach), przeprowadzamy wertykulację. Polega ona na równomiernym nacięciu darni na głębokość 2-3 cm, co umożliwia dostęp powietrza i wody do korzeni. Robimy to wertykulatorem – urządzeniem wyposażonym w noże obracające się na wałku lub rodzajem grabi o bardzo ostrych zębach.

Wiosenne prace w ogrodzie: nawożenie i przycinanie  trawnika

Dobry wzrost traw zapewnimy, stosując specjalistyczny nawóz do trawników albo rozsypując, a następnie rozgrabiając warstwę kompostu (około 1 cm) – dobrze rozłożonego i przesianego przez siatkę o małych oczkach.
Gdy źdźbła trawy dorosną do wysokości 8-10 cm, trawnik należy skosić, skracając go do wysokości 4 cm. Niższe cięcie sprzyja rozwojowi mchu,
powoduje też konieczność częstszego i bardzo regularnego podlewania.

Wiosenne prace w ogrodzie: odchwaszczanie trawnika

Jeżeli zależy nam, by trawnik stanowił gładką, jednolitą murawę, należy przystąpić do walki z chwastami wieloletnimi. Najlepszym – choć pracochłonnym sposobem – jest ich ręczne usuwanie. Trzeba przy tym zwracać uwagę na to, by nie pozostawiać w glebie nawet fragmentów korzeni czy kłączy.

Wiosenne prace w ogrodzie: napowietrzanie trawnika, dosiewanie trawy

W miejscach często deptanych, gdzie jest zbite podłoże, trawa nie chce rosnąć. Warto tam przeprowadzić aerację, czyli napowietrzenie trawnika. Możemy użyć aeratora – urządzenia z rurkami lub kolcami nakłuwającymi glebę na głębokość 10-15 cm.
Tam, gdzie powstały puste miejsca, trzeba trawę dosiać. Najlepiej użyć takiej samej mieszanki, jaka posłużyła do założenia trawnika, bo wtedy mamy szansę na uzyskanie jednolitej murawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.