Jakie prace należy wykonać w warzywniku w czerwcu?

2016-04-26 14:43

Czerwiec to czas intensywnych prac, także w warzywniku. Radzimy jakie prace w warzywniku trzeba wykonać w czerwcu.

warzywnik
Autor: photos.com

Sałatę można wyhodować samodzielnie z nasion albo też, by przyspieszyć zbiory, z rozsady ze sklepu ogrodniczego. Sadzi się ją w wilgotnej glebie, co 20 cm. Nasiona wysiewa się od wczesnej wiosny do późnego lata. Dlaczego? Po to, by mieć sałatę przez cały sezon. Jest ona bowiem rośliną jednoroczną o krótkim okresie wegetacji. Sukcesywne wysiewanie nasion w małych ilościach sprawia, że rośliny też zbieramy stopniowo – unikamy w ten sposób sytuacji, gdy mamy wiele dojrzałych do zebrania główek sałaty naraz.

Sałata nie potrzebuje dużych grządek, wręcz przeciwnie – wyższe plony uzyskamy, hodując ją na grządkach małych i zbierając metodą liściową. Do tego sposobu uprawy polecane są przede wszystkim sałata dębolistna i lollo. Ich nasiona wysiewa się co kilka dni przez dwa miesiące, poczynając od kwietnia. Siewki przerywa się, zostawiając między nimi odstępy co 5 cm. Po 4–8 tygodniach zbiera się liście, ścinając je 1,5–2,5 cm nad powierzchnią gruntu. Przycięte rośliny odbijają i po kolejnych 7–8 tygodniach możliwy jest kolejny zbiór. Można to powtarzać 2–3 razy.Uwaga! Sałata dobrze nadaje się do uzupełniania luk po innych już zebranych roślinach, a także do tworzenia obwódek grządek z innymi roślinami (nawet kwiatami). Jeśli początkowo nie ma na nią miejsca, można też wysiać ją do rozsadnika i stopniowo przesadzać rozsadę tam, gdzie jest potrzebna.

Sposób pielęgnacji pomidorów zależy od odmiany i tzw. sposobu prowadzenia. Odmiany wysokie pomidorów prowadzi się na 1–2 lub 3 pędy. Prowadząc na dwa pędy, pozostawia się pęd pod pierwszym kwiatostanem, a na 3 pędy – dodatkowo najsilniejszy pęd poniżej pędu drugiego. Poza tym w każdym z tych trzech przypadków usuwa się wszystkie pędy boczne wyrastające w kątach liści (uszczykujemy je, gdy tylko się ukażą). Jeżeli pozwolimy rozwijać się pędom bocznym (zwłaszcza wyrastającym tuż pod kwiatostanami), roślina może zrzucić kwiaty i zawiązki. Odmiany niskie – karłowe i półkarłowe – nie wymagają oczyszczania, czyli usuwania pędów bocznych. Dla lepszej pielęgnacji pomidorów warto zamocować do podpór wysoko rosnące pomidory oraz niektóre odmiany fasoli. Pomidory mogą wymagać czyszczenia z bocznych pędów i przycinania.

W czerwcu w warzywniku przygotowujemy rozsadę kalafiora, brokuła, kalarepy, sałaty kruchej i rzymskiej na zbiór jesienny. Do gruntu wysiewamy buraki ćwikłowe i fasolę szparagową. Do 10 czerwca można także siać ogórki. W połowie miesiąca przerywamy zbyt gęsto rosnące warzywa, które wysialiśmy w maju (na przykład marchew, pietruszka, ogórek).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.