Jesienny ogród. Czas kolorowych liści, zbioru plonów i porządków

2012-09-13 11:44

Jesień w ogrodzie to piękny okres. Liście wielu drzew i krzewów przebarwiają się na jaskrawe kolory: żółty, czerwony, bordowy, rudy czy brązowy. W sadzie i warzywniku jesień to czas zbioru plonów. Jesień to także czas porządkowania ogrodu.

Jesienią dni stają się coraz krótsze, często pochmurne i deszczowe. Jeśli jednak w ogrodzie posadziliśmy rośliny o przebarwiających się liściach i rośliny kwitnące jesienią, to jesienną szarugę rozświetlają kolorowe liście i kwiaty. Jesienią kwitną jeszcze aksamitki, kosmosy, dalie, liczne odmiany róż, smagliczki.Jesień to pora kwitnienia popularnych „marcinków” – mianem tym określane są astry: nowobelgijski, nowoangielski, krzaczasty (kwitnące od VIII do X), Innym gatunkiem astra, który kwitnie od lipca do połowy października jest aster gawędka.Do kwiatów jednorocznych kwitnących jesienią należą astry chińskie – ich późne odmiany kwitną we wrześniu. Astry chińskie znakomicie nadają się na rabaty, ale także na kwiat cięty.Liście wielu roślin, zwłaszcza drzew i krzewów, przybierają jesienią ogniste barwy. Jest to spowodowane tym, że zielony barwnik – chlorofil – ulega rozkładowi na proste związki, które są transportowane w głąb rośliny, a liście robią się żółte, pomarańczowe, rude i czerwone, ponieważ widoczne stają się inne barwniki.Wśród roślin, których liście pięknie przebarwiają się jesienią warto wymienić: klony, sumak octowiec, perowskię, winorośl japońską, winobluszcz pieciolistkowy.

Jesienne prace w ogrodzie

Jesienią na drzewach owocowych dojrzewają jabłka, gruszki i śliwki. Trzeba zdążyć ze zbiorem owoców przed przymrozkami. Owoce odmian jabłek i gruszek, które nadają się przechowywania zbieramy nie w pełni dojrzałe i układamy w chłodnym, niezbyt suchym pomieszczeniu. Owoce uszkodzone lub słabo wykształcone nie przeznaczamy do przechowania, najlepiej zrobić z nich jak najszybciej przetwory.Pamiętajmy, aby zerwać i zebrać spod drzew owoce zeschnięte, zgniłe oraz porażone przez choroby bądź szkodniki, ponieważ mogą stać się w przyszłości źródłem infekcji.

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Przed nastaniem zimy trzeba wygrabić opadłe liście, wyciąć uschnięte rośliny jednoroczne i części nadziemne bylin, przekopać rabaty i grządki, z których usunęliśmy jednoroczne rośliny ozdobne i warzywa. Warto pozostawić w ogrodzie takie uschnięte rośliny, których nasiona będą pokarmem dla ptaków oraz kępy zapewniające schronienie owadom.Przed nastaniem zimy trzeba też okryć wrażliwe na mróz byliny, krzewy i drzewa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.