Pielęgnacja rabat bylinowych wiosną, latem, jesienią i zimą - najważniejsze prace

2018-01-09 11:44

Aby rabata bylinowa zdobiła ogród caly rok, trzeba ja odpowiednio pielęgnowac w poszczególne pory roku. Podpowiadamy, jak pielęgnować rabatę bylinowa wiosną, latem, jesienią i zimą. Poznaj najważniejsze prace, które trzeba wykonać na rabatach bylinowych.

Juz podczas projektowania rabat bylinowych w ogrodzie musimy pamiętać o tym, że trzeba je będzie odpowiednio pielęgnować. Zaplanujmy więc właściwie prace związane zarówno z założeniem, jak i  pielęgnacją rabat bylinowych. To od nich w ogromnym stopniu zależy uroda naszej ogrodowej bylinowej kompozycji.

>>Przeczytaj też: Jak zaprojektować rabatę bylinową?

Pielęgnacja rabat bylinowych wiosną

Wiosna to okres, kiedy zaczynamy sadzić byliny. Wcześniej przygotowujemy dla nich miejsce. Przekopujemy ziemię i dokładnie ją odchwaszczamy. Pozostawienie nawet nielicznych korzeni czy rozłogów niepożądanych roślin sprawi, że szybko odrosną i konieczne będzie pielenie. Glebę należy zasilić kompostem. Rozkładamy go warstwą co najmniej trzy-centymetrową i przekopujemy.
Byliny można sadzić aż do jesieni. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego zrobić od razu po przywiezieniu ze sklepu – ustawiamy je w cieniu i dbamy o to, żeby ziemia w doniczkach nie przeschła. Gatunki ekspansywne (na przykład tworzące silne i długie rozłogi, które penetrują dużą przestrzeń) można posadzić w głębokich pojemnikach bez dna i zakopać w ziemi. Po posadzeniu podlewamy rabatę.

>>Przeczytaj też: Wybór bylin na rabaty bylinowe

W pierwszym roku nie trzeba zasilać roślin, robimy to dopiero w następnych latach. Najwartościowszym nawozem jest kompost. Stosuje się go wiosną, rozkładając warstwą 2 cm i lekko miesza z podłożem. Nie tylko dostarcza potrzebne minerały, ale poprawia strukturę gleby. Możemy też stosować nawozy mineralne, najlepiej do kwitnących roślin. Nadmierne zasilanie zwykłym nawozem wieloskładnikowym (zawierającym dużo azotu) powoduje, że pędy silniej rosną, ale są bardziej wiotkie, łatwiej się pokładają i słabiej kwitną.

Wiosną porządkujemy starsze rabaty. Usuwamy część najbardziej ekspansywnych roślin, które mogłyby zagłuszyć rosnące wolniej. Dbamy też o to, żeby linia rabaty była idealnie równa. Od strony trawnika docinamy ją szpadlem, najlepiej o specjalnym półokrągłym ostrzu. Trwałym rozwiązaniem jest położenie wzdłuż granicy rabaty niskiego obrzeża, na przykład z kamieni. Przestrzeń między roślinami możemy wyściółkować przekompostowaną korą albo zrąbkami.

Pielęgnacja rabat bylinowych latem

Latem najważniejsze jest podlewanie. Regularnego nawadniania wymagają byliny w pierwszym roku po posadzeniu. Starsze lepiej podlewać rzadziej, ale większą ilością wody. Częste, ale niezbyt obfite nawadnianie powoduje, że rośliny tworzą płytki system korzeniowy tuż pod powierzchnią gleby (bo tam jest woda), co skutkuje ich większą wrażliwością na suszę. Najlepszą porą jest popołudnie. Nie warto lać wody, kiedy mocno świeci słońce, bo zamiast dotrzeć do korzeni, wyparuje do atmosfery.
Podpieramy pędy, które niekiedy pokładają się na ziemi, zwłaszcza pod wpływem deszczu i wiatru, w efekcie czego roślina traci ładny pokrój. Najbardziej narażone są byliny o cienkich pędach oraz dużych i ciężkich kwiatach, na przykład piwonie, słoneczniczki, rudbekie, bodziszki, ostróżki. Można temu zapobiec, stosując gotowe podpory z drutu lub tworzywa albo wbijając w ziemię gałęzie i przeplatając ich cienkie pędy. Powstanie naturalna konstrukcja, która po obrośnięciu będzie niewidoczna.
Czynnością, o której nie można zapominać, jest odchwaszczanie. Pochłania sporo czasu w pierwszych dwóch latach życia rabaty. Później, kiedy rośliny rozrosną się i zadarnią powierzchnię, wystarczy raz na jakiś czas wyrywać pojawiające się pojedyncze chwasty. Liczbę chwastów znacznie ograniczy ściółka, na przykład z przekompostowanej kory, rozłożona między bylinami warstwą 5-7 cm.

>>Przeczytaj też: Letnia pielęgnacja rabaty bylinowej

Pielęgnacja rabat bylinowych jesienią

Jesienią trzeba okryć około 10-centymetrową warstwą liści lub stroiszem wszystkie świeżo posadzone byliny, ponieważ nie zdążyły się jeszcze dobrze zakorzenić w nowym miejscu, a także wrażliwe na mróz rośliny cebulowe, inkarwille, pełniki, trytomy, zawilce japońskie, złocienie jesienne (chryzantemy) oraz niektóre trawy (na przykład miskant chiński i trawę pampasową – trzeba związać ich suche wiechy i okryć stroiszem lub liśćmi).
>>Przeczytaj też: Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

Pielęgnacja rabat bylinowych zimą

Jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna, należy osłonić byliny zimozielone: ciemierniki, lawendy, płomyki szydlaste, posłonki, runianki, ubiorki wiecznie zielone barwinek pospolity,bergenię sercolistną, ciemiernik biały, epimedium wielkokwiatowe, hotujnię sercowatą, kopytnik pospolity, płomyk szydlasty, ubiorek wiecznie zielony, zawciąg nadmorski. Najlepiej je okryć cienką warstwą stroiszu lub włókniną. Bardzo ozdobne, także po zaschnięciu, są trawy. Dzięki nim ogród będzie dekoracyjny również zimą.
Zimą rabata jest w stanie zimowego spoczynku, a my planujemy, jakie rośliny posadzimy na rabatach bylinowych w nowym sezonie.

>>Przeczytaj też: Jak chronić rośliny przed śniegiem

Zobacz film: Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają