Przesadzanie dużych drzew - pytania i odpowiedzi

2016-04-13 11:25

Na to, żeby drzewa urosły, trzeba czekać wiele lat. Zdarza się, że w miejscu, w którym rosną w ogrodzie tylko przeszkadzają. Zamiast karczować, można je przesadzić. W pytaniach i odpowiedziach wskazówki, jak przesadzić duże drzewo.

Przesadzanie drzewa
Autor: GettyImages Przesadzać można drzewa nawet znacznych rozmiarów

Gdy duże drzewo rosnące w naszym ogrodzie przeszkadza, to zamiast myśleć o jego usunięciu, zaplanujmy jego przesadzenie. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące przesadzania dużych drzew.

Po co przesadzać duże drzewa?

Robi się to między innymi dlatego, że tam, gdzie rosną, są skazane na zniszczenie, na przykład w czasie budowy. Do wykarczowania drzewa potrzebne jest pozwolenie z urzędu gminy. Jego uzyskanie w przypadku inwestycji komercyjnych wiąże się z wysokimi opłatami – taniej jest przesadzić rośliny. Także inwestorzy indywidualni dużo zyskują, przesadzając drzewa. Na to, żeby urosły nowe i „zalesiły” działkę, trzeba czekać co najmniej kilkanaście lat. Co prawda można próbować kupić duże egzemplarze w szkółkach, ale po pierwsze jest ich mało na rynku, po drugie – są drogie (koszt dużego drzewa ze szkółki to 5-15 tys. zł, koszt przesadzenia rośliny – 1,5-3 tys. zł).

Jak chronić rośliny i glebę podczas budowy domu >>>

Jak duże drzewa można przesadzać?

Każdej wielkości. W Warszawie przesadzono kasztanowce o pniu średnicy 1 m, których bryła korzeniowa miała średnicę ponad 10 m, a można i większe drzewa. Przenoszono je za pomocą platform i dźwigów. Oczywiście przesadzanie bardzo dużych roślin wiąże się z niebagatelnymi kosztami (kilkadziesiąt-kilkaset tys. zł i więcej). Przeprowadzki tego typu często są praktykowane w Stanach Zjednoczonych. To, czy drzewo dobrze zniesie taki zabieg, zależy od wielkości bryły korzeniowej. Przyjmuje się, że musi ona być 10-12 razy większa niż średnica pnia. Jeżeli drzewo ma pień szerokości 25-30 cm, bryła korzeniowa musi mieć nie mniej niż 2,5-3 m. Rośliny tej wielkości najłatwiej jest przesadzić specjalną przesadzarką do drzew. Większe wymagają obkopania i użycia dźwigu oraz platformy. Nie jest to zbyt korzystne dla drzewa, bo taki zabieg trwa co najmniej jeden lub dwa dni. W tym czasie bryła korzeniowa jest narażona na przesychanie. Na to, żeby przenieść roślinę z miejsca na miejsce przesadzarką, potrzeba tylko jednej-półtorej godziny. Dlatego zawsze, kiedy jest to możliwe, lepiej przesadzać drzewa za jej pomocą.

Sprawdź też: wybieramy drzewa liściaste do ogrodu >>>

Czy wszystkie gatunki drzew można przesadzać?

Tak, warunkiem powodzenia jest odpowiednio duża bryła korzeniowa. Najlepiej znoszą ten zabieg klony i lipy, a z roślin iglastych – jodły i daglezje. Nie ma większego problemu z przesadzaniem brzóz, jesionów, katalp i wierzb. Natomiast sporo uwagi – w czasie przenoszenia i późniejszej pielęgnacji – wymagają jarząb pospolity (czyli jarzębina), głogi oraz sosny i świerki. Nawet niewielki ubytek korzeni może prowadzić do zasychania tych roślin, ponieważ są one wrażliwe na uszkodzenie delikatnych korzeni włośnikowych zlokalizowanych na obrzeżu bryły korzeniowej. Dlatego te drzewa powinny być przenoszone z większą bryłą ziemi, a po posadzeniu w nowym miejscu często i intensywnie podlewane.

Drzewa i krzewy do ogrodu - jakie wybrać drzewa i krzewy liściaste i iglaste >>>

Kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie dużych drzew?

Wiosna i jesień są najodpowiedniejsze do przesadzania dużych drzew, bo mniejsze jest wtedy parowanie wody z rośliny. Szczególnie poleca się jesień, kiedy soki schodzą do korzeni, co sprzyja ich szybszej regeneracji, a drzewo ma sporo czasu na aklimatyzację w nowym miejscu. Nie oznacza to jednak, że nie można przesadzać drzew latem. Czasami jest to jedyny możliwy termin, bo na przykład rusza inwestycja. W tym czasie trzeba je jednak przenosić z większą bryłą ziemi, a później codziennie wieczorem podlewać dużą ilością wody (100-200 l).

Jak wygląda przesadzanie dużych drzew?

Najpierw przesadzarką wykopuje się dół w nowym miejscu, później wykopuje się drzewo i umieszcza je w przygotowanym dole. Zaletą tej metody jest to, że bryła korzeniowa nie ulega rozerwaniu, nie osypuje się z niej ziemia, nie zostają uszkodzone korzenie. Jest idealnie dopasowana do dołu. Posadzoną roślinę podlewa się bardzo dużą ilością wody, żeby zamulić puste przestrzenie, co zapobiegnie przesychaniu korzeni. Następnie rozkłada się wokół niej grubą warstwę kory, zrąbków lub trocin, by zmniejszyć parowanie wody z podłoża.

Jeżeli drzewo jest przesadzane ręcznie albo za pomocą dźwigu i platformy, to przed wykopaniem wskazane jest jego podlanie. Spowoduje to zlepienie ziemi i powstrzyma osypywanie się jej z korzeni, co zapobiegnie ich schnięciu. Drzewo musi być posadzone na mniej więcej taką samą głębokość, na jakiej rosło wcześniej. Umieszczenie go w nowym miejscu zbyt wysoko grozi przeschnięciem górnej części bryły korzeniowej, posadzenie zbyt głęboko sprawi, że do korzeni będzie docierało zbyt mało powietrza i roślina zacznie chorować.

Czy drzewo trzeba wcześniej przygotować do przesadzenia?

To zależy od jego wielkości. Podczas przesadzania przesadzarką niewielkich drzew o średnicy pnia 15 czy 20 cm nie jest to konieczne. W pewnych sytuacjach jest jednak wskazane obkopanie drzewa na rok-dwa przed planowanymi przenosinami, żeby zagęścić system korzeniowy. Obkopywanie stosuje się na przykład przed przesadzaniem drzew, które źle znoszą ten zabieg, i nie ma możliwości uformowania dużej bryły korzeniowej, a także przesadzając duże rośliny z zastosowaniem dźwigu i platformy.

Jak pielęgnować przesadzone duże drzewo?

Przede wszystkim musimy je podlewać. Przez jeden-dwa dni po posadzeniu bardzo intensywnie, żeby wilgotna ziemia wypełniła wszystkie wolne przestrzenie. Później też trzeba nawadniać rośliny codziennie, najlepiej wieczorem. To, jaką ilością wody, zależy od pogody i rodzaju gleby. Jeżeli jest susza, a ziemia jest piaszczysta, należy jednorazowo lać nawet 100-200 l wody. Powinniśmy jednak uważać, żeby nie utopić rośliny; nadmiar wody powoduje, że korzenie duszą się i roślina zamiera. Dlatego wcześniej należy rozgarnąć ściółkę pokrywającą podłoże i sprawdzić, czy nie jest zbyt mokre. Do ziemi można dodać szczepionkę mikoryzową. Jeżeli w trakcie przesadzania część korzeni została uszkodzona, żeby zrównoważyć część podziemną i nadziemną rośliny, konieczne może być przycięcie korony – to jednak musi ocenić specjalista. Trzeba też pamiętać, że regulacja korony iglaków powoduje zniszczenie ich pokroju. Dlatego, przesadzając je, należy dbać o to, żeby bryła korzeniowa była duża, bo od tego zależy kondycja części nadziemnej.

Czy po przesadzeniu drzewa mogą chorować?

Tak. Zdarza się, że na gałęziach częściowo zasychają liście czy igły, a niekiedy także opadają – to jest normalne i nie powinno wzbudzać niepokoju. Świerki nawet przez trzy lata mogą nie wypuszczać nowych pędów. Także inne drzewa przez kilka lat mogą gorzej rosnąć.

Czy przesadzone drzewa są stabilne, szczególnie podczas wichury?

Drzewa przesadzone maszyną zwykle są wystarczająco stabilne. Odciągi z linek (najczęściej trzech) bywają stosowane przy dużych roślinach. O tym, czy należy je zastosować, decyduje fachowiec.

Na pytania odpowiedzi udzielił ekspert - Jarosław Boruk (Inspektor nadzoru przy leczeniu i pielęgnacji drzew)

Czy rozpoznasz te gatunki drzew? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Co to za drzewo?
brzoza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.