Jaka ziemia do wysiewu nasion i produkcji rozsady? Jakie powinno być podłoże do siewu?

2024-01-15 13:45

Przy domowej produkcji rozsady, nasiona warzyw wysiewamy do skrzyneczek bądź doniczek wypełnionych odpowiednim podłożem. Jaka powinna być ziemia do wysiewu nasion warzyw i jak ją przygotować? Czy można użyć gotowej ziemi do wysiewu nasion warzyw? Jaką ziemię wybrać do wysiewu nasion?

Spis treści

  1. Samodzielne przygotowanie rozsady warzyw i kwiatów
  2. Jaką ziemię wybrać do wysiewu nasion?
  3. Gotowe podłoża do wysiewu nasion warzyw na rozsadę

Klimat panujący w naszym kraju nie sprzyja całorocznej, gruntowej uprawie ciepłolubnych gatunków warzyw, dlatego każdego roku musimy wysiewać ich nasiona lub wysadzić na rabatach ich rozsadę. Wcześniejsze przygotowanie rozsady jest szczególnie ważne w przypadku roślin warzywnych, gdyż wiele z nich charakteryzuje się dość wysokimi wymaganiami termicznymi lub długim okresem wegetacji. Produkcja rozsady pozwala zapewnić roślinom odpowiednie warunki w początkowym okresie wzrostu, dlatego po wysadzeniu do gruntu są silniejsze, odporniejsze i lepiej radzą sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz konkurencją chwastów.

Samodzielne przygotowanie rozsady warzyw i kwiatów

Wiosną rozsadę warzyw możemy kupić w centrum ogrodniczym lub na targu, ale możemy ją też przygotować samodzielnie. Zadanie nie jest wprawdzie łatwe, gdyż do produkcji rozsady potrzebne nam będzie ciepłe i dobrze oświetlone pomieszczenie (najlepiej ogrzewana szklarnia, w ostateczności bardzo widny parapet, z możliwością doświetlania roślin za pomocą na przykład świetlówek), ale jeśli uda się stworzyć roślinom odpowiednie warunki, będziemy mogli cieszyć się zdrowymi warzywami z własnej działki.

Jaką ziemię wybrać do wysiewu nasion?

Z rozsady możemy uzyskać większość warzyw (np. pomidor, papryka, sałata, seler, por, ogórek, kapusta, bakłażan), wszystkie jednak będą wymagały dobrej jakości podłoża, aby ich nasiona mogły wykiełkować, a siewki prawidłowo się rozwijać.

Ziemia do wysiewu nasion powinna być przede wszystkim wolna od patogenów chorobotwórczych, na które siewki są bardzo wrażliwe (odkażona) oraz lekka i przewiewna, co sprzyja dobrej wymianie gazowej z otoczeniem i nie powoduje nadmiernego zatrzymywania wody. Bazą takiego podłoża powinien być dobrej jakości substrat torfowy (ze sterylnego, odkwaszonego torfu wysokiego) oraz perlit lub odkażony piasek, zmieszane ze sobą w proporcji 4:1. Pożądanym dodatkiem jest także węgiel drzewny w postaci proszku, który działa odkażająco i pomaga chronić siewki przed chorobami.

Gotowe podłoża do wysiewu nasion warzyw na rozsadę

Ziemię do przygotowania rozsady możemy przygotować samodzielnie lub kupić ją w centrum ogrodniczym. Gotowe podłoża są wprawdzie droższe, ale na ogół mają lepszy skład i są wygodniejsze w użyciu. Poza torfem, piaskiem i perlitem, często mają w swoim składzie także inne dodatki ułatwiające roślinom kiełkowanie i rozwój (np. odpowiednią ilość mikro i makroelementów, materię organiczną, pożyteczne mikroorganizmy, odkażające i nadające odpowiedni odczyn pH wapno lub kredę, rozluźniające strukturę podłoża i chłonne włókno kokosowe itp.), co bardzo ułatwia opiekę nad wrażliwymi siewkami.

Jak przygotować rozsadę roślin
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają