Osutka sosny – groźna choroba grzybowa sosen

2015-01-05 14:03
choroba-sosny
Autor: www.thinkstockphotos.com

Osutka sosny to choroba grzybowa atakująca sosny, która prowadzi do przebarwienia, a później opadania igieł. Osutka występuje przede wszystkim na sośnie zwyczajnej, chociaż może atakować także inne, bardziej dekoracyjne gatunki. Jak zwalczać osutkę sosny?

Osutki sosen to grupa chorób grzybowych sosen, dla których wspólnym objawem porażenia są przebarwienia igieł (powiększające się i żółknące plamy różnej wielkości) oraz przedwczesne opadanie igieł. Choroby mają nieco podobne objawy, jednak sposoby ochrony przed nimi są już odmienne.

Wiosenna osutka sosny

Jest najgroźniejsza dla młodych drzew (do pięciu lat), rzadziej poraża starsze egzemplarze sosen. Infekcja następuje od końca wiosny do jesieni. Często pierwsze objawy są widoczne we wrześniu. Na igłach pojawiają się żółte kreski, obejmujące cały obwód igieł. Jesienią i zimą szpilkowate liście brunatnieją, a w dodatku pojawiają się na nich czarne punkty. Kolejnej wiosny większość porażonych igieł (na sosnach dwuletnich i starszych) opada. Natomiast siewki jednoroczne wyginają się w różnych kierunkach. Występowaniu choroby sprzyja łagodna jesień i zima oraz deszczowa wiosna i lato. Z osutką można walczyć stosując fungicydy: Amistar, Dithane Neotec lub Falcon.

Jesienna osutka sosny

Objawy choroby najsilniej występują na zeszłorocznych pędach. Choroba natomiast nie poraża pędów tegorocznych. Od lata zainfekowane igły zaczynają się przebarwiać na żółtawo, rdzawobrunatno, a później na brunatno. Jesienią opadają na ziemię. Choroba nasila się w wilgotnych warunkach, szczególnie u sosen rosnących w dużym nasłonecznieniu. Walka z jesienną osutką jest nieskuteczna – z reguły działania skupiają się na profilaktyce. Sośnie należy zapewnić dobre warunki, dostęp wody (również zimą) i wykonywać cięcia pielęgnacyjne.

Syrop z pędów sosny - najlepszy przepis
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają