Kiedy przycinać róże? Cięcie róż wielkokwiatowych, rabatowych, pnących i róż na pniu

2024-02-07 14:01

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu. Podpowiadamy, kiedy i jak przycinać poszczególne grupy róż. Przycinanie róż wielkokwiatowych, rabatowych, pnących, piennych – PORADNIK.

Spis treści

  1. Kiedy najlepiej przycinać róże?
  2. Ogólne zasady przycinania krzewów róż
  3. Przycinanie róż wielkokwiatowych
  4. Cięcie róż rabatowych
  5. Kiedy i jak ciąć róże pnące?
  6. Czy róże okrywowe wymagają przycinania?
  7. Kiedy i jak przycinać róże na pniu (pienne)
  8. Przycinanie róż angielskich i parkowych

Przycinanie róż to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny w uprawie tych ozdobnych krzewów. Dzięki cięciu róże są zdrowsze, odmłodzone, dobrze się rozwijają, lepiej krzewią i obficiej kwitną. W rezultacie przycinania otrzymujemy też pożądany pokrój krzewu. Zasady cięcia poszczególnych grup róż są inne. Dowiedz się, jak prawidłowo ciąć róże wielkokwiatowe, rabatowe, a także róże pnące i pienne.

Kiedy najlepiej przycinać róże?

Najlepszym terminem cięcia róż jest wiosna: począwszy od końca marca, przez cały kwiecień. W marcu róże można przycinać tylko wtedy, gdy nie ma już mrozów. Generalna zasada mówi, że cięcie krzewów róż trzeba przeprowadzić, gdy rośliny nie wypuściły jeszcze nowych pędów. Zabieg zaleca się przeprowadzać w dni bez opadów i w miarę ciepłe, ale nie przy silnym nasłonecznieniu.

Ogólne zasady przycinania krzewów róż

U wszystkich grup róż przeprowadzamy wiosną cięcie sanitarne, które polega na usunięciu pędów chorych (z objawami chorobowymi bądź śladami żerowania szkodników), uschniętych, przemarzniętych i w różnym stopniu uszkodzonych (np. złamanych, naderwanych, pękniętych). Wycinamy także pędy krzyżujące się, cienkie, słabe oraz dzikie odrosty z podkładek (jeśli takie się pojawiły). Cięcie pędu wykonujemy zawsze ukośnie, powyżej oczka.

Do cięcia róż używamy naostrzonych sekatorów, które przed zabiegiem należy odkazić (by nie roznosić ewentualnych chorób). Rany po cięciu (szczególnie grubszych pędów) dobrze jest zabezpieczyć środkiem przeciwgrzybowym (np. Funabenem).

Zobacz też:

Przycinanie róż
Autor: GettyImages Cięcie róż należy przeprowadzić, gdy rośliny nie wypuściły jeszcze nowych pędów

Przycinanie róż wielkokwiatowych

Róże wielkokwiatowe najlepiej kwitną na przyrostach tegorocznych, dlatego trzeba je przycinać co roku. U tych róż pozostawiamy od trzech do siedmiu pędów głównych (wybieramy pędy najmłodsze – te zieloną korą), a wszystkie pozostałe ścinamy równo z ziemią. Pozostawione pędy powinny tworzyć jakby czarę pucharu. Przycinamy je skracając na trzy–cztery oczka (licząc od ziemi), do wysokości 20–30 cm. Niżej (do 15 cm wysokości) można przyciąć pędy słabsze i cieńsze. Strona, w którą skierowane jest oczko wskazuje kierunek wzrostu młodego pędu. Najlepiej, gdy oczko położone najbliżej miejsca cięcia jest skierowane na zewnątrz krzewu, ponieważ oczko to da początek przedłużeniu gałęzi. Wszystkie pędy rosnące do środka krzewu należy systematycznie usuwać.

Pamiętajmy, że krzewy odmian silniej rosnących należy przycinać krócej, a te o mniejszej sile wzrostu – dłużej. Podczas całego sezonu usuwamy systematycznie przekwitłe kwiaty róż – pobudzi to krzewy do obfitszego kwitnienia.

Cięcie róż rabatowych

Róże rabatowe przycina się słabiej niż róże wielkokwiatowe. Odmiany o niskim wzroście tnie się na wysokość 20–30 cm, natomiast odmiany o wysokim wzroście – na wysokość 30–50 cm. Na krzewie pozostawia się zazwyczaj od 5 do 10 pędów.

Kiedy i jak ciąć róże pnące?

Cięcie róż pnących rozpoczynamy dopiero po trzecim roku od posadzenia. Inaczej tnie się róże pnące powtarzające kwitnienie w danym roku, a inaczej róże, które nie kwitną ponownie w danym sezonie. W przypadku tych pierwszych cięcie wykonuje się na wiosnę, a te drugie tniemy latem, po kwitnieniu (najlepiej od połowy sierpnia do połowy września). U róż pnących pozostawia się na krzewie kilka pędów głównych, pozostałe wycina się. Pędy boczne skracamy na dwa oczka, czyli 7–10 cm od nasady. Należy pamiętać, by co kilka lat róże pnące odmłodzić, wycinając część najstarszych pędów.

Sprawdź też: Jak i kiedy sadzić róże

Przed zabiegiem cięcia róż pnących dobrze jest zdjąć je z podpór (kratek, pergoli czy trejaży), aby cięcie wykonać dokładnie. Po przeprowadzeniu zabiegu pędy ponownie mocujemy na podporach.

Przycinanie róż
Autor: GettyImages Zasady cięcia poszczególnych grup róż są inne

Czy róże okrywowe wymagają przycinania?

Róże okrywowe nie wymagają corocznego cięcia, przycina się je rzadko (wystarczy raz zna kilka lat), usuwając część najstarszych pędów. Co roku wiosną należy jedynie usunąć wszystkie pędy cienkie, chore oraz uszkodzone. U róż okrywowych nie trzeba usuwać przekwitłych kwiatów.

Kiedy i jak przycinać róże na pniu (pienne)

Róże pienne powstają w wyniku zaszczepienia odmiany pnącej na pniu. Cięcie róż piennych jest zatem podobne do cięcia róż pnących. Ważne jest, by tak regulować rozmiary korony, aby pień pozostał prosty (trzeba więc równomiernie przycinać pędy z każdej strony krzewu). Konieczne jest też systematyczne usuwanie dzikich pędów, które wyrastają z podkładki oraz wycinanie pędów bocznych.

Przycinanie róż angielskich i parkowych

U róż angielskich przeprowadzamy cięcie sanitarne, usuwając pędy chore i uszkodzone oraz te pędy, które wyraźnie wystają poza krzew. Co kilka lat warto krzew róży angielskiej odmłodzić, wycinając najstarsze pędy.

Róże parkowe tnie się słabo. Należy oczywiście usunąć wszystkie pędy martwe, chore, cienkie i najsłabsze oraz prześwietlić krzew, wycinając część pędów bocznych, a pozostałe skracając mniej więcej o połowę. Cięcia róż parkowych nie trzeba przeprowadzać co roku.

Cięcie róż. Zadbaj o róże na wiosnę

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany