Przycinanie iglaków - kiedy i jak przycinać iglaki rosnące w ogrodzie?

2023-08-21 12:02

Przycinanie iglaków to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który decyduje o atrakcyjnym wyglądzie i zdrowotności roślin. Przedstawiamy zasady i harmonogram przycinania tui, jałowców, cisów, cyprysów i innych krzewów iglastych.

Spis treści

  1. Przycinanie iglaków sanitarne
  2. Formujące przycinanie iglaków
  3. Odmładzające przycinanie iglaków
  4. Przycinanie żywopłotów z iglaków
  5. Przycinanie iglaków terminy - kiedy najlepiej przycinać iglaki?
  6. O tym trzeba pamiętać podczas przycinania iglaków!

Cięcie iglaków w większości przypadków polega na skracaniu pędów tegorocznych. Z reguły zabiegu przycinania nie wymagają drzewa i krzewy iglaste wolno rosnące, charakteryzujące się zwartym, kompaktowym pokrojem. W takim przypadku przycina się jedynie te pędy, na których zauważono początki występowania choroby grzybowej (to akurat nie jest łatwa sprawa, gdyż objawy można pomylić m.in. z przesuszeniem).

Przycinanie iglaków sanitarne

  • Cięcie sanitarne iglaków – najczęściej wykonuje się wiosną, ale w przypadku roślin iglastych może zajść potrzeba także wykonania zabiegu w innym terminie (lepiej unikać tego jesienią). Polega na usuwaniu pędów porażonych przez choroby, uszkodzonych przez szkodniki oraz mróz. Ponadto przycina się także pędy suche i słabe oraz usuwa zaschnięte pędy znajdujące się wewnątrz korony.

Formujące przycinanie iglaków

  • Cięcie formujące iglaków – pomaga utrzymać atrakcyjny pokrój, typowy dla danego gatunku lub odmiany. W takim przypadku usuwa się pędy nadmiernie rozrastające się, pokładające, rosnące pod nienaturalnym kątem. Jako formę cięcia formującego można także potraktować nadawanie roślinom kształtu (np. geometrycznych stożków, spirali itp.).

Odmładzające przycinanie iglaków

  • Cięcie odmładzające iglaków – ma na celu pozbycie się starych, zaschniętych, często gołych pędów i pobudzenie rośliny do wytwarzania nowych. Z reguły iglaki rzadko przycina się w ten sposób, gdyż słabo zawiązują pędy boczne. Wyjątkiem są cisy. Niekiedy zabieg polega na regulacji wysokości (przez ucięcie wierzchołka).

Przycinanie żywopłotów z iglaków

Żywopłoty z iglaków warto formować na kształt trapezów (węższe u góry, szersze na dole). Dzięki temu gałązki są lepiej naświetlone i żywopłot jest gęsty (ogranicza to ogołacanie pędów u podstawy). Młode żywopłoty przycina się dwa razy w sezonie, u starszych wystarczy jednorazowe cięcie (wczesną wiosną lub pod koniec sierpnia). Pierwsze cięcie wykonuje się już w pierwszym roku po posadzeniu. U „dojrzałego” żywopłotu skraca się 20-30 proc. rocznych przyrostów.

Przycinanie iglaków terminy - kiedy najlepiej przycinać iglaki?

  • Cięcie iglaków wczesną wiosną. W tym okresie wykonuje się cięcie sanitarne (wszystkie gatunki iglaków) oraz cięcie formujące (cisy, choiny, jałowce, żywotniki i cyprysiki). U wielu gatunków można ponadto pobudzić krzewienie przycinając młode przyrosty (w połowie długości). Na taki zabieg pozytywnie reaguje także sosna, świerk i jodła. Prace powinno się wykonywać przy możliwie ciepłej, umiarkowanej pogodzie. Zabieg przeprowadza się jeszcze przed ruszeniem wegetacji. U jałowców przewodniki należy usuwać na rozgałęzieniach pędów, dzięki temu utrzyma się naturalny, gęsty pokrój. Kosodrzewiny można ciąć intensywniej usuwając nawet przyrosty powstałe w ciągu 2-3 lat. U żywotników o pokroju kolumnowym lub stożkowym należy pozostawić jeden pęd wierzchołkowy (jeśli wytwarzają dwa to ten słabszy usuwa się).
  • Cięcie iglaków wczesnym latem. Gdy rozwiną się pędy tegoroczne można ponownie przyciąć rośliny z grupy cisów, choin, jałowców, żywotników i cyprysików. Letnie cięcie wymienionych iglaków w największym stopniu polega na skracaniu pędów o 1/3 do 1/2 długości przyrostów.
  • Cięcie iglaków późnym latem. Ostatnie cięcie/strzyżenie iglaków powinno się przeprowadzić do końca sierpnia (lub jeszcze na początku września, gdy np. pogoda nie pozwoliła na wcześniejsze wykonanie zabiegu). W tym przypadku to jedynie korekta i drobne przycięcie pędów (np. wyrównanie długości).

Galeria zdjęć: Jak przycinać rośliny iglaste?

warto wiedzieć

O tym trzeba pamiętać podczas przycinania iglaków!

  • Narzędzia przed użyciem dezynfekować alkoholem;- rany powstałe przy cięciu posmarować maścią przeciwgrzybową jedynie w przypadku grubych pędów.
  • Przycinając rośliny od góry wymusza się rozwój pędów bocznych i „poszerzanie” rośliny, a jeśli roślinę przycina się na bokach, szybciej rośnie ku górze - taką „sztuczkę” można wykorzystać przy formowaniu pożądanego kształtu krzewu.
  • Iglaków nie należy ciąć w okresie jesiennym - stają się wtedy bardziej podatne na choroby grzybowe i jednocześnie mniej odporne na mróz.
  • Zdarza się, że dany gatunek, np. jałowiec, jest już na tyle stary (ogołocony), że nie da się go odmłodzić. W takim wypadku zamiast usuwania czy pozostawiania krzewu w takiej formie, można pomyśleć o formowaniu go na bonsai.
  • Wymyślne kształty iglaków osiąga się zakładając na nie wcześniej „szablony” z drutu.

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Jak uprawiać iglaki. Drzewa iglaste w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają