Penstemony - ciekawe rośliny o dekoracyjnych dzwonkowatych kwiatach

2017-01-12 10:52

Penstemony to byliny lub półkrzewy o dekoracyjnych rurkowato-dzwonkowatych kwiatach o intensywnych kolorach, chętnie odwiedzanych przez owady. Te ciekawe rośliny są coraz częściej sadzone w ogrodach. Penstemony znakomicie nadają się do sadzenia w grupach na rabatach bylinowych. Ich barwne kwiaty mogą zdobić ogród nawet dwa miesiące!

Penstemony (łac. Penstemon) to byliny lub półkrzewy o zimozielonych bądź opadających na zimę liściach. Rośliny z rodzaju penstemon - liczącego około 250 gatunków - należą do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). W uprawie w ogrodach spotyka się jedynie kilka gatunków penstemonów.

Penstemony to rośliny godne szerszego rozpowszechnienia w ogrodach, przede wszystkim ze względu na ich niezwykle dekoracyjne kwiaty. Z roku na rok w sprzedaży pojawia się coraz więcej interesujących odmian pestemonów różniących się kolorem kwiatów i pokrojem roślin.

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową

Charakterystyczne, rurkowato-dzwonkowate dwuwargowe kwiaty penstemonów zebrane są w wiechowate lub groniaste kwiatostany. Gama kolorów kwiatów penstemonów jest wyjątkowo bogata: od białeJ, przez różne odcienie różu, fioletu i lila, po intensywnie czerwone. Kwiaty penstemonów zazwyczaj nie pachną. Ale za to są chętnie odwiedzane przez owady.

Gatunki penstemonów do uprawy w ogrodach

W ogrodach spotyka się najczęściej cztery gatunki penstemona:

  • penstemon bródkowy (Penstemon barbatus) – najczęściej spotykany. Ma długie liście (nawet do 20 cm), kwitnie od początku lata do późnej jesieni, jego czerwone kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany. Zazwyczaj dorasta do 80 cm wysokości, ale dostępne są także odmiany niskie (osiągające zaledwie 25 cm wysokości – te doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach);
  • penstemon kosmaty (Penstemon hirsutus) – do sadzenia w ogrodach poleca się wyhodowane z tego gatunku odmiany o niskim wzroście i rozłożystym pokroju. Kwitnie latem, kwiaty są bladofoioletowe, zebrane w luźne grona. Znakomicie nadaje się na skalniaki;
  • penstemon ogrodowy (Penstemon hybridus) – są to najczęściej mieszańce powstałe w wyniku skrzyżowania penstemonów różnych gatunków. Charakteryzuje się długim kwitnieniem. Kwiaty są duże, o jaskrawych kolorach;
  • penstemon Davidsona (Penstemon davidsonii) – płożący, zawsze zielony półkrzew, który jedna w naszych warunkach może przemarzać. Ma drobne liście (1,5 cm), kwitnie od późnej wiosny, kwiaty są intensywnie różowe zebrane w 20-centymetrowe kwiatostany. Doskonały na skalniaki.

Wymagania penstemonów i ich pielęgnacja

Penstemony najlepiej sadzić w ogrodzie na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Podłoże do uprawy penstemonów powinno być przepuszczalne, żyzne, z dużą ilością próchnicy. Penstemony nie lubią ziemi gliniastej – jeśli taką mamy w ogrodzie, sadząc rośliny należy dać warstwę drenażu (żwir lub piasek).
Mrozoodporność poszczególnych gatunków penstemonów jest różna (rośliny mogą przemarzać w ostrzejsze, szczególnie bezśnieżne zimy), dlatego zaleca się okrywanie ich na zimę suchymi liśćmi lub stroiszem.
Na wiosnę warto penstemony zasilić kompostem lub nawozem mineralnym. Dobrze jest tez spulchnić ziemię wokół roślin.
Usuwanie przekwitłych kwiatostanów nie tylko podniesie atrakcyjność rośliny, ale także przyczyni się do lepszego kwitnienia.

>>Przeczytaj też: Byliny długo i obficie kwitnące – efektowna ozdoba ogrodu

W sezonie rośliny systematycznie podlewamy, szczególnie w upalne dni.
Penstemony najczęściej rozmnaża się przez nasiona wysiewane jesienią do skrzyneczek wypełnionych torfowym podłożem zmieszanym z piaskiem (w stosunku 3:1). Skrzyneczki z wysianymi nasionami wystawiamy na zimę na zewnątrz – aby lepiej wykiełkować, nasiona muszą zostać przechłodzone. Wiosną młode roślinki należy przepikować bezpośrednio na miejsce stałe do ogrodu.
Co 3–4 lata, wczesną wiosną, warto rozrośnięte kępy penstemonów wykopać, rozdzielić i przesadzić – w ten sposób je odmładzamy.

>>Przeczytaj też: Rabaty bylinowe: jak pielęgnować rabaty bylinowe cały rok

Zastosowanie penstemonów w ogrodzie

Penstemony to rośliny, które znakomicie nadają się na rabaty bylinowe – najlepiej sadzić je tam w grupach. Niskie odmiany dobrze prezentują się na skalniakach, nadają się także do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze byliny o ozdobnych kwiatach. Jakie kwitnące byliny posadzić w ogrodzie. ZDJĘCIA!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.