Ketmia syryjska - hibiskus ogrodowy - uprawa w ogrodzie i w donicy. Jak pielęgnować hibiskus?

2023-06-30 12:55

Ketmia syryjska, znana jako hibiscus ogrodowy, to bardzo efektowna roślina o dekoracyjnych kwiatach. Można ją z powodzeniem uprawiać w ogrodzie.  Dowiedz się, jak uprawiać ketmię syryjską.

Zaliczana do rodziny ślazowatych ketmia syryjska (łac. Hibiscus syriacus), to piękny i wspaniale kwitnący krzew ozdobny. Mimo swojej niewątpliwej urody, ketmia nie jest w naszym kraju zbyt popularną, gdyż uznaje się ją za roślinę trudną i wymagającą. Warto jednak pamiętać, że ketmia syryjska należy do najbardziej odpornych na niskie temperatury gatunków ketmii i chociaż pochodzi z łagodniejszego klimatu (Chiny), jej wymagania nie są szczególnie wygórowane. W odpowiednich warunkach krzew może osiągać spore rozmiary i każdego roku obsypywać się licznymi, dużymi kwiatami. W sprzedaży jest wiele atrakcyjnych odmian ketmii syryjskiej.

Spis treści

  1. Jak uprawiać ketmię?
  2. Ketmia syryjska - zabezpieczenie przed mrozem, cięcie
  3. Jak uprawiać ketmię syryjską w donicy?
  4. Jak rozmnożyć ketmię syryjską?

Jak uprawiać ketmię?

Jeśli zdecydujemy się na uprawę ketmii w ogrodzie, powinniśmy zapewnić roślinie słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko, gdyż tylko wtedy będzie pięknie i obficie kwitła oraz dobrze zimowała.

Krzew może rosnąć na typowej glebie ogrodowej, o lekko kwaśnym odczynie, ale ze względu na obfite kwitnienie, od wiosny do połowy sierpnia powinien być zasilany nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla krzewów ozdobnych (nie zawierających związków wapnia). Uprawiając ketmię musimy pamiętać, że roślina jest bardzo wrażliwa na suszę, dlatego w kresach bezdeszczowych powinniśmy ją systematycznie podlewać.

Zdarza się, że u hibiskusa zamierają pąki kwiatowe.

Ketmia syryjska - zabezpieczenie przed mrozem, cięcie

Hibiskus wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą. Aby roślina dobrze zniosła zimowe chłody, należy osłonić jej pędy grubą włókniną lub słomianymi matami, a podstawę krzewu obsypać ziemią i obłożyć korą, stroiszem lub liśćmi. Mimo zimowej osłony, silny mróz może uszkodzić część pędów, dlatego wiosną (marzec–kwiecień) należy krzew dokładnie obejrzeć i usunąć z niego wszystkie przemarznięte pędy.

W tym czasie można również ketmię przyciąć. Zabieg nie tylko pobudzi krzew do intensywniejszego wzrostu, ale też korzystnie wpłynie na kwitnienie (kwiaty rozwijają się na pędach tegorocznych) i pozwoli roślinie zachować zwarty pokrój.

Jak uprawiać ketmię syryjską w donicy?

Ketmię syryjską można również uprawiać w pojemniku na tarasie lub balkonie. Należy tylko zapewnić roślinie odpowiednio dużą donicę i ustawić ją na podkładzie izolacyjnym, np. w postaci styropianowej płyty.

Późną jesienią, przed nadejściem chłodów, donicę wraz z krzewem należy też dokładnie owinąć grubą włókniną lub słomianymi matami. Materiał osłaniający powinien być ciepły, ale przewiewny, aby podczas odwilży rośliny nie uległy zaparzeniu. Jeśli mamy taką możliwość, roślinę możemy też przechować w chłodnym (8–10 st. C), ale jasnym pomieszczeniu, co z pewnością zwiększy jej szansę na przetrwanie mrozów.

Ketmia syryjska
Autor: GettyImages Ketmia obsypuje się w drugiej połowie lata wspaniałymi, dużymi kwiatami i zdobi ogrody aż do późnej jesieni

Jak rozmnożyć ketmię syryjską?

Aby rozmnożyć ketmię syryjską przez nasiona należy w ciepłym, nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu trzeba założyć rozsadnik, czyli wydzielić niewielką część terenu, i starannie przygotować ziemię. Powinna ona być żyzna, próchniczna i przewiewna. Dlatego do ziemi ogrodowej należy dodać dobrze rozłożonego kompostu w ilości 6 kg/m2 podłoża i wymieszać go z jego wierzchnią warstwą. Jeżeli gleba w ogrodzie jest słaba, trzeba ją wymienić na żyzną (można kupić gotowe podłoże do rozsady). Nasiona sieje się w połowie kwietnia w rzędy co 15 cm; wcześniej wskazane jest ich moczenie przez jeden-dwa dni w wodzie, pamiętając o tym, żeby co 12 godzin wymieniać ją na świeżą.

Siewki ketmii (jeśli rosną zbyt gęsto) należy przepikować, czyli posadzić w większej odległości jedna od drugiej, lub przerzedzić, zostawiając najsilniejsze. W tym czasie trzeba je regularnie podlewać (bo mają słabe korzenie i łatwo przesychają) i odchwaszczać. Przed zimą młode i delikatne rośliny należy dobrze zabezpieczyć przed mrozem, okrywając je grubą warstwą liści lub słomy (na przykład słomianą matą). Po dwóch-trzech latach, gdy urosną, można je posadzić w przeznaczonym dla nich miejscu w ogrodzie. Zakwitną po roku-trzech latach uprawy. Na to, żeby rośliny osiągnęły wysokość 1,5-2 m, będziemy czekać pięć-siedem lat.

Nasiona ketmii można też wysiewać w marcu do doniczek wypełnionych żyzną i próchniczną ziemią i uprawiać w ciepłym oraz widnym pomieszczeniu. W maju, gdy nie będzie już przymrozków, doniczki wynosimy na dwór. Przed zimą rośliny trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć przed mrozem, a najlepiej, gdy opadną liście, przenieść je do chłodnego pomieszczenia (na przykład na werandę albo do garażu). Wiosną można je posadzić w ogrodzie.

Jak przygotować krzewy w ogrodzie do zimy?

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają